Zmiany w JPK dla dużych przedsiębiorców od nowego roku!
Już od pięciu miesięcy duże przedsiębiorstwa obligatoryjnie przekazują do urzędów skarbowych Jednolity Plik Kontrolny zawierający ewidencję sprzedaży i zakupu VAT (JPK_VAT). Ten elektroniczny dokument generują przy użyciu systemów IT i odpowiednio przygotowane przesyłają na bramkę Ministerstwa Finansów.
Wraz z wprowadzeniem w połowie roku Jednolitego Pliku Kontrolnego, resort finansów zapowiadał, że zmiany w strukturach JPK będą aktualizowane na bieżąco. Pierwsze z nich zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017. Na co przedsiębiorcy muszą być przygotowani?
Nowe struktury
Nowe przepisy wprowadzą nową strukturę JPK_VAT w wariancie 2. Dla przedsiębiorców to informacja, że wszystkie transakcje realizowane od 1 stycznia 2017 roku muszą być raportowane zgodnie z nowym Formularzem. Ta struktura została dostosowana do formularza deklaracji VAT-7(17), który będzie obowiązywał w 2017 roku dla wszystkich podatników VAT czynnych.
Pojawia się pytanie, co z korektami za okres od lipca do grudnia 2016 r., które pojawią się w latach następnych?
Korektę JPK_VAT należy złożyć przy wykorzystaniu struktury w wariancie pierwszym, która obowiązywała w 2016 roku. W przypadku transakcji sprzed 1 lipca 2016 roku, nie ma obowiązku przesyłania korekt w postaci JPK –
Kolejne rubryki i więcej danych
W związku z tym, że JPK_VAT w wariancie 2 został dostosowany do wymogów formularza VAT-7(17), musiały pojawić się nowe rubryki i pola.
Po stronie sprzedaży przedsiębiorcy będą zobligowani do prezentowania łącznej kwoty podatku VAT należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych(pole K_39). Pojawiło się również pole NrKontrahenta, w którym obowiązkowo należy prezentować NIP nabywcy.
Zmiany w formularzach JPK_VAT pojawiły się również w Ewidencji Zakupu. Do nowego pola DataZakupy należy obligatoryjnie przekazywać datę zakupu, z kolei pole K_50 to miejsce na wprowadzenie korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 89 b., ust.4 Ustawy o VAT.
Mowa tutaj o korekcie „in plus” kwoty podatku naliczonego, wcześniej pomniejszonej, z uwagi na nie uregulowanie w odpowiednim terminie zobowiązań. Taki mechanizm został przewidziany przez przepisy potocznie nazywane „ulgą za złe długi”, które z jednej strony dają wierzycielowi prawo do pomniejszenia podatku vat należnego, z drugiej, nakładają na dłużnika obowiązek pomniejszenia podatku vat naliczonego z tytułu nieuregulowania wierzytelności w wyznaczonym przez przepisy terminie –
Grosz do grosza
Kolejna zmiana, o której należy wspomnieć to możliwość oznaczenia JPK_VAT w wariancie 2 jako korekta. Poprzednia wersja pliku nie miała takiej opcji i korektę można było rozpoznać tylko po dacie. Dodatkowo ustawodawca zlikwidował obowiązek zaokrąglania kwot do pełnych złotych, kwoty będą prezentowane w złotych i groszach.
Dobrą informacją dla zagranicznych przedsiębiorców, których siedziby znajdują się poza terytorium kraju, a zarejestrowały się w Polsce dla celów rozliczenia podatku VAT jest możliwość wprowadzania w nagłówku pliku JPK_VAT danych adresowych niepolskich
Na co jeszcze zwrócić uwagę przed nowym rokiem
Przedsiębiorcy powinni na bieżąco monitorować zmiany w przepisach podatkowych. Wiarygodnym źródłem informacji są zarówno komunikaty Ministerstwa Finansów, jak i strony internetowe producentów systemów informatycznych. Kontakt z dostawcom rozwiązań IT pozwoli również sprawdzić, czy aktualnie używane oprogramowanie obsługuje JPK, ewentualnie kiedy aktualizacja będzie gotowa i czy jej pobranie będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami czy też nie.