kopie zapasowe

Kopie zapasowe – dlaczego są takie ważne?

Cyberprzestępstwa mogą dotknąć każdego z nas. Duże firmy, instytucje rządowe, światowi liderzy rynkowi jak i małe i średnie przedsiębiorstwa mogą paść ofiarą ataków cyberprzestępczych. Niestety wydaje się, że zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne. Niewątpliwie polegamy na coraz większej ilości danych, w związku z czym możemy je utracić na wiele różnych możliwości. Jednym z  najskuteczniejszych sposobów na ochronę danych jest tworzenie kopii zapasowych. Dzięki Comarch IBARD użytkownik może bezpiecznie przechowywać swoje pliki w chmurze.

Cyberprzestępstwa w liczbach

Spośród wszystkich ataków cyberprzestępczych najgroźniejszym jest prawdopodobnie ransomware. Jest to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp użytkownika do jego plików lub systemów. Następnie wymusza na użytkowniku okup w zamian za przywrócenie utraconego dostępu. Średnia kwota takiego okupu wzrosła do około 312 tysięcy dolarów. Rekordowy okup w ostatnich latach wynosił aż 30 milionów dolarów. Firma Cybersecurity Ventures oszacowała, że koszty ataków ransomware w ciągu najbliższych dziesięciu lat mogą osiągnąć nawet 265 miliardów dolarów. Z kolei już w tym roku straty firm związane z oprogramowaniem ransomware wyniosą 20 miliardów dolarów.

Do zwiększenia liczby cyberprzestępstw przyczyniła się również praca zdalna – liczba ataków wzrosła aż o 148%. W związku z tym zadbanie o bezpieczeństwo danych staje się jeszcze bardziej istotne.

Dlaczego kopie zapasowe są tak ważne?

Walka z ransomware jest niezwykle trudna i uciążliwa. Podczas gdy użytkownik poradzi sobie z jedną metodą tego typu ataku, w jego miejsce natychmiast pojawi się kolejny. Często każdy kolejny sposób ataku jest jeszcze bardziej wyszukany i nieszablonowy. 

Jedną z najgroźniejszych grup hakerskich wydaje się być grupa DarkSide. Przeprowadziła ona atak ransomware na firmę Colonial Pipeline. Firma ta jest największym w USA operatorem sieci rurociągów, który dostarcza benzynę i paliwo lotnicze na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W wyniku ataku transport paliwa się załamał. W związku z tym na stacjach benzynowych brakowało paliwa, a jego ceny drastycznie wzrosły. Firma Colonial Pipeline zapłaciła okup w wysokości 4,5 milionów dolarów, po czym miała otrzymać narzędzie do odzyskania zaszyfrowanych danych. Proces ten przebiegał jednak na tyle wolno, że firma zdecydowała się na próbę odzyskania danych z własnych kopii zapasowych.

Bezpieczeństwo kopii zapasowych

Kopie zapasowe mogą zatem znacznie przyspieszyć proces przywrócenia danych. Nie da się jednak uniknąć zastoju po ataku ransomware. Aby kopie zapasowe spełniały oczekiwania użytkownika, muszą one być ciągle monitorowane również pod kątem integralności oraz wystawienia w środowisku testowym.

Niewątpliwie należy pamiętać o tym, że same kopie zapasowe również paść ofiarą ataków cyberprzestępczych. Może się to stać gdy nie są oddzielone od środowiska, które może być celem oprogramowania ransomware.

Kopie zapasowe mogą mieć różną formę. Możemy wśród nich wymienić dyski systemowe, wymienne dyski twarde, taśmowe urządzenia offline czy kopie zapisanych w chmurze. Każdą formę kopii zapasowych należy odpowiednio chronić i zabezpieczyć.

W przypadku naruszenia kopie zapasowe pozwalają przede wszystkim na odtwarzanie i analizę śledczą danych. Godnym uwagi jest fakt, że można je wykorzystać również w usprawnieniu obsługi klienta.

Comarch IBARD a tworzenie kopii zapasowych

Comarch IBARD jest polską chmurą dla firm, która pozwala na bezpieczny backup danych. Aplikacja umożliwia to zarówno z komputerów, jak i mobilnych urządzeń. Dane mogą być  przechowywane w chmurze, synchronizowane i wersjonowane. Comarch IBARD pozwala również na pracę nad plikami w czasie rzeczywistym na dowolnym urządzeniu.

Comarch IBARD używa klucza AES-256. Dzięki szyfrowaniu pomocą protokołu SSL dane są doskonale zabezpieczone, a transfer zaszyfrowany. W związku z tym nikt nieupoważniony nie ma dostępu do danych użytkownika. W sytuacji zainfekowania danych i żądania przez cyberprzestępców okupu, dane będzie można w każdej chwili przywrócić.

Dane w Comarch IBARD są szyfrowane za pomocą klucza prywatnego u użytkownika. Z tego powodu dostawca usług nie może ich odczytać.

Kreator harmonogramu backupu w Comarch IBARD umożliwia stworzenie nieograniczonej ilości konfiguracji zadań backupu. Kreator ten jest niezwykle prosty, elastyczny i intuicyjny w obsłudze. Dzięki temu użytkownik może indywidualne ustawić zadania zarówno z komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Należy pamiętać o tym, że dla zapewnienia największego bezpieczeństwa danych użytkownik powinien regularnie tworzyć kopie zapasowe.

Rozwiązanie Comarch IBARD opiera się na zasadzie 3 – 2 – 1. Oznacza to minimum 3 kopie zapasowe na 2 urządzeniach (chmura Comarch i baza klienta) oraz minimum 1 kopia zapasowa zapisana w innej lokalizacji niż baza danych

Comments for this post are closed.