Złoto, srebro, procesory i usługi budowlane z odwrotnym obciążeniem.

1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy prawne regulujące mechanizm odwrotnego obciążenia.  Rozszerzony został katalog czynności objętych reverse charge o usługi budowlane, procesory, srebro, złoto, platynę oraz wyroby z metali szlachetnych.

Co te zmiany oznaczają dla przedsiębiorców? Kiedy musi zostać zastosowane odwrotne obciążenie? Jak rozliczyć odwrotne obciążenie w systemach księgowych?

Odwrotne obciążenie w budowlance

Odwrotne obciążenie polega na przerzuceniu obowiązku rozliczania podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę. Nowelizacja przepisów od 1 stycznia wprowadziła ten mechanizm dla usług budowlanych m.in.: robót związanych z budową bloków mieszkalnych, robót malarskich, tynkarskich, betoniarskich oraz instalacyjnych (wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i innych). Jednak odwrotne obciążenie stosowane będzie tylko w przypadku, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. W praktyce oznacza to, że podwykonawcy będą wystawiać głównemu wykonawcy faktury bez podatku VAT i sami nie będą musieli odprowadzać tego podatku do urzędu. Natomiast już sam inwestor, czyli klient końcowy otrzyma faktury zawierające VAT. Warto dodać, że odwrotne obciążenie nie obejmuje faktur zakupowych firmy budowlanej. A więc przedsiębiorca musi płacić sprzedawcy materiałów budowlanych cenę zawierającą VAT, a sam będzie otrzymywać należność bez VAT.

Zmiany w handlu biżuterią i elektroniką

Od nowego roku odwrotnym obciążeniem został objęty również handel srebrem, złotem, platyną oraz wyrobami z metali szlachetnych. Dodatkowo do rozszerzonego katalogu trafiły procesory. W przypadku tej ostatniej grupy towarowej zasada rozliczenia podatku VAT w procedurze Odwrotnego Obciążenia będzie dotyczyła tylko jednolitych gospodarczo transakcji obejmujących procesory o wartości przekraczającej kwotę 20 000 zł netto.

Poprawny zapis w systemach księgowych

Wszystkie zmiany w przepisach prawnych wiążą się z nowymi obowiązkami dla doradców podatkowych, księgowych oraz samych przedsiębiorców. Od 1 stycznia, w celu prawidłowego udokumentowania i rozliczenia podatku VAT muszą oni odpowiednio rejestrować zakup, sprzedaż towarów i usług objętych procedurą odwrotnego obciążenia w systemach księgowych.

Eksperci Comarch na bieżąco śledzą zmiany w przepisach prawnych oraz dzielą się wiedzą podczas bezpłatnych webinarów poświęconych nowelizacjom i obowiązkom nakładanym na przedsiębiorców. Więcej informacji na temat zmiany w VAT i innych przepisach podatkowych znajduje się w materiale wideo na stronie: webinary.comarch.pl/jpk-i-zmiany-w-podatkach.