Podatek cukrowy – kto go płaci oraz jak naliczać opłatę cukrową?

Od nowego roku zaczęła obowiązywać nowa opłata akcyzowa – podatek cukrowy. Argumentem za jego wprowadzeniem był aspekt prozdrowotny, a jego celem jest obniżenie spożycia cukru w Polsce na mieszkańca. Szacuje się, że dochody z tytułu nowego podatku w roku 2021 będą wynosić ponad 3 mld zł. Kto musi go płacić? Jak wygląda w liczbach? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w Naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy

Kto płaci podatek cukrowy?

Opłata jest uiszczana m.in przez podmiot zaopatrujący sklepy prowadzące sprzedaż detaliczną. W praktyce są to zarówno producenci napojów, jak i  hurtownie dostarczające towary do sieci sklepów. Podatek odczują też konsumenci. Na nich bowiem odbije się wzrost cen produktów objętych podatkiem cukrowym.

Jakich produktów dotyczy podatek cukrowy?

Opłata od środków spożywczych potocznie nazywana podatkiem cukrowym została nałożona na napoje z dodatkiem takich substancji jak:

  • Cukier,
  • Substancje słodzące,
  • Kofeina
  • Tauryna

Wysokość podatku cukrowego

Stała opłata

Stała opłata w podatku cukrowym wynosi 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej

Zmienna opłata

Dodatkowe 5 groszy za każdy gram cukru lub substancji słodzącej powyżej 5 gram/100 mililitrów (w przeliczeniu na litr napoju),

Dodatkowe 10 groszy za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna).

Podatek cukrowy może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju.

Z opłaty zwolnione są napoje, w których skład wchodzi minimum 20 procent soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego oraz napoje izotoniczne.

W praktyce oznacza to wzrost ceny detalicznej butelki Coca Coli o przeciętne 1,80zł. Średnio płacimy za nią 6,79 zł (wcześniej 4,99zł). Wzrost też cena wersji bez cukru, gdyż zawiera substancję słodzącą. Tutaj wzrost jest niższy – ok. 1,20zł, czyli za dwulitrową butelkę zapłacimy średnio 6,19zł.

Szacuje się, że większość słodzonych napojów podrożało od 1 stycznia nawet o 40 procent!

Naliczanie opłaty cukrowej na fakturach VAT

System Comarch ERP z obsługą podatku cukrowego

Comarch ERP Optima

W wersji 2021.1 wprowadzono możliwość oznaczania (w tym również seryjnie) napojów podlegających opłacie cukrowej oraz wskazania ilości cukru zawartej w ich składzie wraz ze wskazaniem rodzaju substancji podlegającej opłacie.

Na dokumentach sprzedaży umożliwiono naliczanie opłaty cukrowej oraz wprowadzono możliwość skonfigurowania, czy wyliczona kwot opłaty cukrowej ma powiększać cenę sprzedaży, czy ma być uwzględniona w cenie. Informacja o wyliczonej opłacie jest zapisana na pozycji dokumentu.

Na wydruku faktury VAT wykazujemy kwotę opłaty cukrowej dla każdej pozycji podlegającej podatkowi oraz łączną wartość podatku cukrowego ze wszystkich pozycji.

Wprowadzono również możliwość oznakowania kontrahentów, którzy odprowadzają podatek cukrowy  do Urzędu Skarbowego.

System Comarch ERP XL

W wersji 2021.0 dokonane zostaną stosowne zmiany w bazie danych, przygotowujące ją na obsługę i naliczanie podatku cukrowego.

Zmiany funkcjonalne, pozwalają na oznaczanie towarów/dokumentów itp. Funkcje niezbędne do naliczenia należnej opłaty zostaną dodane w lutym 2021, w terminie wcześniejszym niż 25.02 (termin złożenia pierwszej deklaracji).

Udostępnione zostaną również funkcje pozwalające stosownie oznaczać te dokumenty, które zostaną zarejestrowane od 01.01.2021 do dnia wgrania nowej wersji z wyżej wymienioną funkcjonalnością. O sposobie wprowadzenia aktualizacji funkcjonalnych poinformujemy Państwa w późniejszym terminie.

Ostatnio pisaliśmy dla Państwa o aktualizacji Comarch ERP Optima 2021.1.1.

Zapraszamy Państwa również do odwiedzenia Naszego sklepu z autorskimi dodatkami do Comarch ERP Optima.

Comments for this post are closed.