Comarch ERP Optima 2020.7.1

W tym tygodniu została udostępniona nowa wersja aktualizacji systemu Comarch ERP Optima 2020.7.1. Poniżej przedstawiamy Państwu krótki opis zmian oraz najważniejszych nowości, które zostają wprowadzone w nowej wersji systemu ERP.

Zmiany w Comarch ERP Optima 2020.7.1 związane z przepisami:

  • Zostało umożliwione naliczanie deklaracji VAT-UE(5) i VAT-UEK(5) oraz ich wysyłka do Ministerstwa Finansów.
  • Dodana została możliwość uwzględnienia w uldze na złe długi w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz prawnych (CIT) wierzytelności, dla których minęło 30 dni od terminu płatności.
  • Dostosowano deklarację ZUS RAC do wzoru obowiązującego dla deklaracji składanych za okres od czerwca 2020r.

CRM

Do zrobienia (Checklista)

Wraz z najnowszą aktualizacją Comarch ERP Optima 2020.7.1 została oddana do dyspozycji użytkowników lista zadań do zrobienia. Dodatek ten ma formę wysuwanego panelu bocznego z lewej strony programu. W obrębie tej listy mogą Państwo tworzyć dwupoziomową listę. Każde z zadań ma przypisanego operatora, który ma je wykonać. Na zadaniu można wskazać termin jego wykonania, który będzie wyświetlany w treści zadania.

Księgowość

Wraz z wersją Comarch ERP Optima 2020.7.1 zostały dodane deklaracje VAT-UE(5) oraz VAT-UEK(5) na nowych formularzach wraz z ich wydrukami, eksportem do systemu e-Deklaracje oraz eksportem do Comarch ERP Optima Pulpit Menadżera.

Formularz VAT-UE(5) obowiązuje za okres rozliczeniowy od czerwca 2020. Po wskazaniu na formularzu deklaracji VAT-UE w wersji 5 okres rozliczeniowego wcześniejszego niż czerwiec 2020 roku pojawia się ostrzeżenie uniemożliwiające przeliczenie deklaracji: „Formularz służy do rozliczenia za okres od czerwca 2020 roku. Należy naliczyć deklarację na formularzu obowiązującym za dany okres rozliczeniowy.”

Naliczanie deklaracji VAT-UEK(5) jest możliwe za okres od stycznia 2020 roku. Jeżeli dla miesięcy od stycznia do maja 2020 roku złożona została deklaracja VAT-UE w wersji 4 to po naciśnięciu przycisku ‘zatwierdzenia’ Korekta deklaracji pojawia się komunikat: „Czy chcesz złożyć korektę ze względu na procedurę magazynu typu call-off stock na formularzu VAT-UEK(5)?” Zaakceptowanie komunikatu powoduje dodanie formularza VAT-UEK w wersji 5. Wybór opcji NIE powoduje dodania formularza VAT-UEK w wersji 4.

Ulga za złe długi w podatku dochodowym. W przypadku podatników o trudnej sytuacji związanej ze skutkami COVID-19, w uldze na złe długi mogą zostać uwzględnione wierzytelności dla których minęło 30 dni od terminu płatności. W związku za tym na formularzu ulgi za złe długi w podatku dochodowym dodano domyślnie odznaczony parametr w tym przeterminowane 30 dni.

Po zaznaczeniu parametru w tym przeterminowane 30 dni do korekty kwalifikowane są wierzytelności, dla których minęło 30 dni od terminu płatności oraz wszystkie pozostałe, dla których minęło 90 dni od terminu płatności. Jeżeli użytkownik w danym miesiącu lub kwartale skoryguje wierzytelność, dla których minęło 30 dni od terminu płatności to po odznaczeniu parametru w tym przeterminowane 30 dni w kolejnym miesiącu lub kwartale, skorygowane wcześniej dokumenty widoczne na formularzu ulgi na złe długi.

Ostatnio pisaliśmy o aktualizacjach w programach Comarch ERP XL 2020.2 oraz Comarch B2B 2020.2

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi autorskimi dodatkami do Optimy.

Comments for this post are closed.