Comarch ERP XL 2023.1

Przychodzimy do Państwa z kolejnym wpisem. Tym razem opiszemy dla Państwa w pigułce co wprowadza najnowsza aktualizacja Comarch ERP XL 2023.1. Słowem wstępu przypomnę o naszym ostatnim wpisie technicznym w którym rozwiązaliśmy problem z przesyłaniem zdjęć w Comarch Mobile Sprzedaż. Przejdźmy do sedna!

Informacje Ogólne

Najnowsza wersja Comarch ERP XL 2023.1 wprowadza zmian i nowości w funkcjonowaniu programu. Wprowadzone zmiany opisane w skrócie znajdą Państwo poniżej.

Logistyka

Rejestrowanie przyjęć zewnętrznych z wykorzystaniem Comarch OCR

OCR to usługa która towarzyszy użytkownikom XL-a od wersji 2019.1. Za jej pomocą mogą Państwo wczytywać dokumenty na podstawie ich skanów i zdjęć. Wraz z najnowszą wersją Comarch ERP XL 2023.1 mogą Państwo również wczytywać dokumenty przyjęć zewnętrznych.

Kontrola magazynów przy zmianie właściciela na umowach

Przy zmianie właściciela na dokumencie umowy sprawdzana jest zgodność magazynów ustawionych na nagłówku oraz pozycjach umowy z definicji dokumentu odpowiedniego centrum praw. Jeżeli nowe centrum nie będzie miało przypisanego takiego magazynu jaki jest ustawiony na umowie, to zmiana właściciela jest blokowana. Działanie to będzie się utrzymywać tylko w przypadku, gdy na umowie ustawiony jest konkretny magazyn.

Natomiast, gdy na umowie jest ustawiony magazyn <wszystkie> możliwość zmiany pozostaje. Na umowach generowanych w systemie domyślnie ustawiony magazyn to <wszystkie>.

Produkcja

Generowanie zleceń na półprodukty przy planowaniu wyrobów

Wraz z najnowszą wersją Comarch ERP XL 2023.1 system automatycznie planuje zlecenia na półprodukty – nawet jeśli istnieją już jakieś zaplanowane półprodukty które można wykorzystać do produkcji.

Zmiany na dokumencie ZP

Dla zwiększenia czytelności parametrów po dodaniu kolejnych dodano również dwie nowe zakładki. Nowe zakładki [Parametry] oraz [Kontrahent].

Zakładka [Parametry] przechowuje parametry które znajdowały się w zakładce [Ogólne], na zleceniu produkcyjnym.

Na zakładce [Kontrahent] umieszczono kontrolki dotyczące kontrahenta głównego oraz docelowego, które znajdowały się w zakładce [Ogólne].

Księgowość

Filtr „Typy dokumentów”

Po stronie rejestrów VAT zakup i sprzedaż, w ramach filtra „Typy dokumentów” dodano opcję „ZD/Faktury/Korekty”.

Sekcja z filtrami o nazwie Płatności

W najnowszej wersji programu sposób prezentacji filtrów uległ zmianie. Teraz prezentują się nam dwie opcje ‘Płatności’ oraz ‘Ulga za złe długi’.

Zmiany w Ribbonie

Do najnowszej wersji Comarch ERP XL 2023.1 w Ribbonie udostępnionym z poziomu listy oraz formularzy plików JPK_V7M i K. W ramach przepisów VAT ZD’FS, VAT ZD’FZ dostępne były trzy opcję. Od najnowszej wersji dostępnych będzie 5 opcji:

  • Do wygenerowania K Pierwotne
  • Do wygenerowania K Powrotne
  • Wygenerowano K Pierwotne
  • Wygenerowano K Powrotne
  • ZD’FS/ZD’FSK (po stronie sprzedaży) , ZD’FZ/ZD’FZK (po stronie zakupu)

Nowa kolumna na liście rejestrów VAT

Na liście rejestrów VAT sprzedaż i zakup dodano nową kolumnę o nazwie ZD pierw. wg st. na dzień

Zmiany na liście dokumentów związanych, na zakładce VAT-ZD

Na liście dokumentów związanych, na zakładce [VAT-ZD] dodano dwie nowe kolumny:

  • ZD pierw. wg st. na dzień
  • Brutto

Aktualizacja stóp procentowych dla odsetek transakcji handlowych

Z data od 1 stycznia 2023 dodano nową stawkę dla odsetek ustawowych w transakcjach handlowych w wysokości 16,75%.

Nowość - Wydruki sPrint

Update aplikacji sPrint od teraz zachodzi automatycznie. Oznacza to, że nie ma konieczności ręcznej ingerencji w instalowanie i odinstalowywanie programu. Automatycznie sPrint zaktualizuje się z wersji 0.5 na wersję 2023.0, a także przy każdej kolejnej aktualizacji XL będzie automatycznie aktualizowany.

Skrót nowości które Państwo przeczytali można rozszerzyć o bardziej szczegółowe informacje podane przez Comarch. Całą dokumentacje znajdą Państwo w poniższym linku.

Zapraszamy na darmową prezentację Comarch ERP XL. Skontaktuj się z nami!
Telefonicznie 12 260 44 50 lub mailowo.

Jeżeli są Państwo zainteresowani innymi ułatwieniami w prowadzeniu firmy.
Zapraszamy do naszego sklepu!