Nowa wersja Comarch ERP Optima 2023.5.1

Szanowni Państwo! Z przyjemnością informujemy, że jest już dostępna nowa wersja Comarch ERP Optima 2023.5.1. Zapraszamy do zapoznania się nowościami i aktualnościami związanymi z nową aktualizacją.

Comarch ERP Optima jest liderem na rynku oprogramowania do zarządzania dla małych i średnich firm oraz biur rachunkowych. Wybiera go ponad 70 tysięcy firm. W tym roku skorzystało z niego ponad 2600 nowych klientów, a po pięciu miesiącach sprzedaż wzrosła o niemal 20%. Szczególnie dużą popularnością cieszy się Comarch ERP Optima Chmura Standard, którego sprzedaż w tym modelu zwiększyła się o 31% w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku.

Nowa wersja systemu Comarch ERP Optima koncentruje się przede wszystkim na umożliwieniu importu dokumentów z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) oraz wysyłaniu przesyłek kurierskich za pomocą różnych firm, takich jak DPD, DHL, GLS, UPS, InPost i Poczta Polska, dzięki usłudze Comarch Shipping. Dodatkowo, wprowadziliśmy funkcjonalność rabatów terminowych, umożliwiliśmy drukowanie kodu QR na fakturze, co pozwala na szybkie opłacenie jej poprzez zeskanowanie go w aplikacji bankowej. W module płacowym dodaliśmy również możliwość tworzenia korekty do wcześniej skorygowanej wypłaty.

Nowa wersja systemu przynosi ponad 70 innowacji i usprawnień, które znacząco przyspieszą i ułatwią pracę z programem.

Przygotowaliśmy dla Państwa prezentację, która szczegółowo przedstawia główne zmiany w najnowszej wersji programu Comarch ERP Optima 2023.5.1. Poniżej znajdują się dalsze informacje.

Pobierz najnowszą wersję oprogramowania!

Zmiany w nowej wersji Comarch ERP Optima związane z przepisami:

 • Wprowadzono funkcjonalność umożliwiającą import faktur z Krajowego Systemu e-Faktur do rejestru VAT oraz modułu handlu.
 • Dodano możliwość uwzględnienia sprzedaży i nabycia energii i gazu objętych odwrotnym obciążeniem VAT w pliku JPK_V7.
 • Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów z dnia 20 kwietnia 2023 roku, umożliwiono zgłaszanie przewozu produktów rolnych do systemu SENT.
 • Dokonano zmian w uwzględnianiu dodatków okresowych w podstawie zasiłku chorobowego w przypadku nieprzepracowania roku.
 • Umożliwiono wyliczanie wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego/zwolnionego w trakcie miesiąca według normy wynikającej z art. 130 k.p.
 • Wprowadzono automatyczną kontrolę okresu wyczekiwania na zasiłek chorobowy w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika.

W ramach automatycznych aktualizacji w kwietniu i maju wprowadzono zmiany związane z przepisami:

 • Wprowadzono zmiany wynikające z nowelizacji Kodeksu pracy, które obowiązują od 26 kwietnia 2023 roku.
 • Dostosowano deklaracje ZUS DRA i ZUS RCA do nowych wzorów, które obowiązują od 1 maja 2023 roku.
 • Dostosowano wydruk świadectwa pracy do nowego wzoru, który obowiązuje od 23 maja 2023 roku.

Nowości Comarch ERP Optima 2023.5.1 zasługujące na szczególną uwagę

 • Dodano możliwość korzystania z usługi Comarch Shipping do wysyłania przesyłek kurierskich, takich jak DPD, DHL, GLS, UPS, InPost, Poczta Polska.
 • Wprowadzono funkcjonalność tworzenia rabatów terminowych.
 • Na wydruku faktur sprzedaży umożliwiono drukowanie kodu QR, który umożliwia szybkie opłacenie faktury poprzez zeskanowanie go w aplikacji bankowej.
 • Rozszerzono integrację z platformą wszystko.pl, umożliwiając automatyczne pobieranie zamówień i aktualizację ofert, oraz wprowadzono nowy edytor ofert.
 • Usprawniono proces wskazywania dostaw na dokumentach.
 • Dodano funkcjonalność kontroli duplikacji wpisów księgowych w księdze podatkowej oraz ewidencji ryczałtowej.
 • Dodano możliwość pojedynczego oraz seryjnego rozliczania dokumentów z listy w Rejestrze VAT oraz ewidencji ryczałtowej.
 • Wprowadzono możliwość dodawania załączników do formularza samochodu.
 • Umożliwiono wykorzystanie makr w szablonie e-mail na liście dokumentów w ewidencji dodatkowej.
 • Uproszczono proces wielokrotnego korygowania wypłat.
 • Dodano możliwość naliczania nadgodzin za poprzedni miesiąc, nawet jeśli częściowo zostały już rozliczone.

Wprowadzono następujące funkcje poszerzające integracje z ERP 4.0

 • W Analizach Business Intelligence (BI) rozbudowano raporty związane z obszarem Kadr i Płac. W pozostałych obszarach dodano między innymi raport opakowań oraz możliwość uwzględniania atrybutów zasobów w raportach dotyczących sprzedaży, zakupów i zasobów magazynowych. Dodatkowo, umożliwiono analizę kilku okresów rozliczeniowych na jednym raporcie.

Comarch Shipping to usługa, która komunikuje się z programami firm kurierskich w celu przygotowania listów przewozowych i nadania wysyłek. Przygotowanie tych dokumentów może odbywać się na podstawie dokumentów handlowych pobieranych automatycznie z systemów Comarch ERP jak i ręcznie wprowadzonych zleceń wysyłki.

Dla zainteresowanych załączamy również dłuższą notkę sporządzoną ze wszystkich nowości i aktualizacji wprowadzonych w Comarch ERP Optima 2023.5.1

Kluczowe nowości wraz z dodatkowym opisem zostały przedstawione w prezentacji.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy?

Zapraszamy na darmową prezentację Comarch ERP Optima. Skontaktuj się z nami!
Telefonicznie 12 260 44 50 lub mailowo.

Jeżeli są Państwo zainteresowani innymi ułatwieniami w prowadzeniu firmy.
Zapraszamy do naszego sklepu!