monitorowanie i automatyzacja cen w branży e-commerce

Jak wyprzedzić konkurencje w dobie inflacji?

Według najnowszych informacji, spodziewana średnioroczna inflacja w 2023 roku wynosi aż 12%. Ten wysoki wskaźnik będzie nadal wpływał na ceny towarów i usług. W kontekście zmieniającej się sytuacji cenowej, istotne jest dostosowywanie ofert do oczekiwań konsumentów, szczególnie w konkurencyjnym sektorze e-commerce. Dlatego monitorowanie oraz automatyzacja cen stanowią doskonałe rozwiązanie na to wyzwanie. Więcej na ten temat wyjaśniamy w poniższym artykule.

E-commerce kontra inflacja

W minionym roku zarówno wydatki związane z codziennym życiem, jak i koszty prowadzenia działalności gospodarczej znacząco wzrosły. Skłoniło to zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców do poszukiwania sposobów na oszczędzanie. Z perspektywy kupujących, wyraźnie można zauważyć to poprzez spadającą wartość koszyka zakupowego. Nawet 80% mieszkańców Polski poszukuje w sklepach internetowych najbardziej przystępnych cen lub wybiera substytuty. Jeśli ich koszt jest niższy o 20-30% w porównaniu z ceną oryginalnego produktu.

Jednak z drugiej strony, wyniki badań przeprowadzonych przez DHL Parcel Polska wskazują, że przedsiębiorcy oferujący produkty takie jak żywność, artykuły biurowe, odzież, artykuły dla zwierząt czy kosmetyki i suplementy mogą doświadczać rosnącego zainteresowania ze strony klientów.

Co to oznacza dla branży e-commerce?

Przede wszystkim, to właśnie cena staje się głównym determinantem, który decyduje o ostatecznej decyzji klienta dotyczącej dokonania zakupów w naszym sklepie. Ostateczny sukces przynosi ten sprzedawca, który oferuje najbardziej przystępną cenę za swój produkt. Dzięki powszechnie dostępnym narzędziom porównującym ceny, takim jak platformy Ceneo czy Google Shopping. Zdobycie takich informacji przez nabywców staje się praktycznie łatwe do wykonania.

Kolejnym istotnym punktem jest fakt, że wzrost wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, takich jak koszty wynajmu lokali czy eksploatacyjne, skłonił wielu sprzedawców do rozszerzenia swojej działalności na obszar e-commerce. W konsekwencji nastąpił zauważalny wzrost rywalizacji w tej dziedzinie.

Należy również zauważyć, że sama sfera e-commerce doświadczyła znaczącego wpływu wzrostu cen ze strony producentów. Skutkuje to utrudnieniem dla sprzedawców w znalezieniu konkurencyjnych produktów, które mogliby prezentować na rynku.

Bez względu na perspektywę, z jakiej analizujemy obecną sytuację handlu internetowego w kontekście inflacji, istnieje jedno główne źródło, które łączy wszystkie te spostrzeżenia – są to ceny.

Jak temu zaradzić?

Jednym ze sposobów na skuteczne monitorowanie i automatyzacja cen w branży e-commerce.

Czym jest monitoring cen?

Monitorowanie cen to ciągły proces, który polega na regularnym śledzeniu i analizowaniu cen produktów oferowanych przez konkurencję. Dzięki temu można uzyskać dostęp do istotnych informacji dotyczących stanu rynku, wykrywać obowiązujące trendy oraz określać najlepsze strategie cenowe do zastosowania w swoich ofertach.

W sektorze e-commerce nadzorowanie cen ma kluczowe znaczenie ze względu na intensywną dynamikę zmian – ceny mogą podlegać wielokrotnym modyfikacjom w ciągu jednego dnia na różnych kanałach sprzedażowych. Regularne śledzenie umożliwia natychmiastową reakcję na te fluktuacje i umożliwia dostosowanie cen oferowanych produktów w taki sposób, który zapewni utrzymanie konkurencyjności i maksymalizację zysków.

Jednak z powodu ogromnej ilości danych, ręczne monitorowanie cen, na przykład za pomocą arkusza kalkulacyjnego Excel, jest wyjątkowo trudne, a czasem wręcz nierealne. Oczywiście, taka metoda może być użyteczna w przypadku prowadzenia małego sklepu z ograniczonym wyborem produktów lub w niszowej branży, gdzie konkurencja jest względnie niewielka.

Jednak, jeżeli jesteś sprzedawcą z obszernym asortymentem, oferujesz swoje produkty na różnorodnych kanałach sprzedaży, lub po prostu dążysz do dalszego rozwoju, to wartościowym posunięciem będzie poważne rozważenie wprowadzenia automatycznego monitorowania cen.

Taka automatyzacja nie tylko zaoszczędzi Ci czas i pieniądze, lecz również ochroni przed ryzykiem ewentualnych błędów ludzkich.

Jakie są korzyści przynosi monitorowanie cen w branży e-commerce?

Wspomnieliśmy już wcześniej o pewnych korzyściach, jednak istnieje znacznie więcej zalet związanych z monitorowaniem cen konkurencji. Oto kilka z nich:

  1. Zwiększona sprzedaż: Dzięki oferowaniu konkurencyjnych cen możesz przyciągnąć nowych klientów do Twojego sklepu, co przekłada się na wzrost zysków.
  2. Ochrona marży: W handlu internetowym wielu sprzedawców skupia się jedynie na tworzeniu atrakcyjnych (czyli często najniższych) cen, zapominając o marżach. Monitorowanie cen pozwala uniknąć tego pułapki, umożliwiając równoczesne utrzymanie korzystnej ceny zarówno dla klientów, jak i dla Twojego zysku.
  3. Ułatwione podejmowanie decyzji biznesowych: Monitorowanie cen pozwala identyfikować konkurencję, śledzić trendy rynkowe i zrozumieć zachowania klientów. Pozyskane informacje umożliwiają szybsze i bardziej efektywne podejmowanie opłacalnych decyzji dla rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.
  4. Oszczędność czasu: Ręczne śledzenie cen wymaga dużego nakładu czasu, cierpliwości i uwagi. Automatyzacja tego procesu pozwoli Tobie i Twojemu zespołowi zaoszczędzić wiele godzin monotonnej pracy.

Jak wybrać odpowiednie narzędzie do monitorowanie cen w branży e-commerce?

Jak już omówiliśmy wcześniej, ręczne monitorowanie cen w dziedzinie e-commerce jest praktycznie niewykonalne. Dlatego warto rozważyć automatyzację tego procesu za pomocą specjalistycznego narzędzia do monitorowania cen. Jak dokonać właściwego wyboru?

Na obecnym rynku dostępne są liczne narzędzia i aplikacje stworzone do śledzenia działań konkurencji. Przed dokonaniem wyboru warto jednak dokładnie określić swoje potrzeby oraz kanały sprzedaży, na których działasz lub planujesz działać. Zwróć uwagę na następujące aspekty:

  1. Zakres danych i częstotliwość aktualizacji – określ, które platformy i rynki chcesz monitorować. Nie zapomnij także o częstotliwości aktualizacji dostarczanych przez narzędzie – im częściej, tym lepiej.
  2. Funkcjonalności – sprawdź, czy narzędzie oferuje zaawansowane funkcje analityczne, takie jak dynamiczne dostosowywanie cen (repricing), powiadomienia o zmianach cenowych czy wykresy historyczne.
  3. Przyjazny interfejs – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z monitorowaniem cen, ważne jest, aby narzędzie było łatwe w obsłudze.
  4. Obsługa klienta i wsparcie techniczne – nawet najprostsze narzędzie może czasami sprawić pewne trudności. Dlatego ważne jest, aby dostawca oferował szybką i fachową pomoc w razie potrzeby.

Dokładnie przemyśl te czynniki, aby dokonać odpowiedniego wyboru narzędzia do monitorowania cen, które będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom i pomoże w osiągnięciu sukcesu w branży
e-commerce.

Czym jest automatyzacja cen?

Kiedy wiemy już, czym jest monitoring w branży e-commerce, jakie niesie ze sobą korzyści i jak wybrać odpowiednie narzędzie, porozmawiajmy chwilę na temat automatyzacji cen.

Czym jest i jak wygląda w praktyce?

Automatyzacja cen, znana także jako dynamic pricing lub repricing, to proces automatycznego ustalania cen produktów w Twoim sklepie na podstawie różnych czynników, takich jak ceny oferowane przez konkurencję, sytuacja rynkowa oraz preferencje klientów.

Dzięki automatyzacji masz możliwość optymalizacji strategii cenowych, aby dostarczyć klientom atrakcyjne ceny, jednocześnie nie ponosząc straty na marżach. Algorytmy uczenia maszynowego pozyskują dane, monitorując ceny oferowane przez konkurencję w czasie rzeczywistym. Pozwala to na natychmiastową reakcję na wszelkie zmiany, np. obniżki lub podwyżki cen w konkurencyjnych sklepach, stan magazynowy czy obecne promocje.

System dostosowuje ceny w oparciu o zebrane i przetworzone dane rynkowe, zgodnie z wcześniej zdefiniowanymi przez Ciebie regułami. To zapewnia pewność, że nowa cena produktu nie spadnie poniżej opłacalnego poziomu.

Jak działa reguły cenowe? - monitorowanie i automatyzacja cen w branży e-commerce

Reguły cenowe to wytyczne, według których algorytmy automatycznie dostosowują ceny produktów w Twoim sklepie.

Możesz na przykład zdecydować się na stałe pozostawanie w czołowej trójce sprzedawców w danym kanale sprzedażowym. Precyzyjnie ustalić marżę (na przykład zawsze utrzymywać marżę na poziomie 5%), bądź dostosowywać oferty w zależności od działań konkretnych konkurentów.

Warto podkreślić, że nie ma jednej uniwersalnej strategii cenowej, dlatego zachęcamy do eksperymentowania, testowania i ulepszania swoich reguł.

Chociaż cały proces automatyzacji cen może być w pełni zautomatyzowany, istnieje również opcja ręcznego zatwierdzania każdej zmiany cenowej. Dzięki temu masz pewność, że Twoje reguły działają zgodnie z Twoimi oczekiwaniami i są dostosowane do obecnej sytuacji rynkowej.

Monitorowanie i automatyzacja cen w branży e-commerce – podsumowanie

W obliczu inflacji, branża e-commerce stoi przed znaczącym wyzwaniem polegającym na utrzymaniu konkurencyjnych cen. Jednocześnie zapewniając opłacalność sprzedaży i uwzględniając ograniczoną siłę nabywczą klientów. Jednym z efektywnych rozwiązań dla tego problemu jest wykorzystanie narzędzi do monitorowania i automatyzacji cen.

Implementacja funkcji dynamic pricing w Twoim biznesie oznacza, że Twoje ceny zawsze będą idealnie dopasowane do aktualnej sytuacji na rynku oraz odpowiednie dla Twoich celów sprzedażowych. To z kolei pozwoli na zwiększenie ruchu w Twoim sklepie internetowym i umożliwi wyprzedzenie konkurencji we wszystkich kanałach sprzedaży.