Eparagony

E-paragony – co warto o nich wiedzieć?

A może by tak zamienić tradycyjne paragony na… eparagony?

Dokumenty elektroniczne, w pełni zastępujące drukowane paragony, pozwalają firmom nie tylko pozbyć się papierowych świstków ze swoich transakcji, ale także usprawnić procesy sprzedażowe, obniżyć koszty fiskalizacji i stać się bardziej eko. Z tego artykułu dowiesz się, czy i jak eparagony sprawdzą się w Twoim biznesie.

Czym jest eparagon?

E-paragon fiskalny to dokument elektroniczny, który w pełni zastępuje tradycyjny paragon. Z perspektywy prawnej oba dokumenty są równoważne, co zostało uregulowane m.in. w nowelizacji Ustawy o VAT z 2020 roku. To oznacza, że wystawiając paragony elektroniczne, nie trzeba już drukować wersji papierowej. 

Warto jednak pamiętać, że aby móc zastąpić tradycyjny wydruk, e-paragon fiskalny musi spełniać szereg wymogów opisanych w przepisach, m.in. mieć właściwy format i być wystawiony przez odpowiednie urządzenie fiskalne. Zwykły plik graficzny (np. PDF) dołączony do maila nie spełnia tych warunków w większości przypadków – na co warto zwrócić uwagę, bo jest to dość powszechne (i jednocześnie niezgodne z prawem).

Co ciekawe, eparagony fiskalne działają już w Polsce na całkiem pokaźną skalę – w dużej mierze dzięki działalności naszego partnera: HUBu eparagony.pl. Jest to pierwszy i obecnie największy HUB e-paragonowy w Polsce. Każdego dnia obsługuje setki tysięcy paragonów elektronicznych firm z dosłownie każdej branży.

Jak wystawiać eparagony?

Wspomnieliśmy, że e-paragon fiskalny musi być wystawiony na właściwym urządzeniu fiskalnym – chodzi dokładnie o drukarki fiskalne online z odpowiednią homologacją (oraz w niewielkiej ilości branż także tzw. kasy wirtualne). Pełna lista modeli drukarek obsługujących paragony elektroniczne jest dostępna tutaj.

Co ważne, każdy przedsiębiorca może wystawiać e-paragony fiskalne na drukarce fiskalnej online – i jest to niezależne od wielkości firmy, branży czy profilu działalności. Dotyczy to także podmiotów zwolnionych z fiskalizacji, dla których paragony elektroniczne bywają znacznym ułatwieniem.

Drugim (po drukarce) niezbędnym elementem jest integracja z systemem obsługującym wystawianie eparagonów, jak np. eparagony.pl. Integracja z eparagony.pl może się odbyć na kilku poziomach, np. przez platformę dla e-commerce, integratora czy system ERP (np. Comarch ERP). 

Eparagony to… oszczędności

Wdrożenie eparagonów zwalnia sprzedawcę z drukowania papierowych dowodów zakupu. I ta wydawałoby się niewielka zmiana w obsłudze transakcji niesie ze sobą długą listę korzyści biznesowych. Zacznijmy od redukcji kosztów fiskalizacji, które spadają niemal do 0. Wynika to z oszczędności papieru, energii, kosztów amortyzacji czy archiwizacji oraz przede wszystkim czasu pracy pracowników. W przypadku e-commerce eparagony pozwalają też na znaczące usprawnienie logistyki: nie trzeba już drukować paragonów i wkładać ich później do odpowiednich paczek, czy wystawiać do paragonów faktur imiennych, by później je archiwizować. Cały żmudny proces może zostać zastąpiony przez w pełni automatyczny dokument elektroniczny.

Warto też dodać, że eparagony to dużo wygodniejsze rozwiązanie dla kupujących. W miejsce szybko niszczących się, blaknących i gubiących świstków klient może otrzymać niezniszczalny i zawsze dostępny dokument elektroniczny.

E-paragony to także ruch w stronę ekologii. Każdego roku w Polsce, aby wyprodukować potrzebną ilość papieru termicznego na paragony, wycina się lasy o powierzchni ponad 114 boisk piłkarskich (estymacja eparagony.pl). Liczby dają do myślenia.

Uruchomienie eparagonów w 24h? To możliwe!

Do uruchomienia usługi e-paragonów w większości przypadków wystarczy 1 dzień roboczy.

Wystarczą 3 kroki:

  1. Rejestracja w usłudze eparagony.pl poprzez formularz rejestracyjny. Rejestrując się przez TEN LINK możesz korzystać z usługi eparagony.pl przez 30 dni bezpłatnie!
  2. Konfiguracja usługi przez wybraną integrację zgodnie z instrukcją od eparagony.pl (listę wszystkich integracji znajdziesz tutaj). Możesz także skorzystać z naszej pomocy w uruchomieniu tej usługi.
  3. Konfiguracja drukarki fiskalnej online – samodzielna lub z pomocą serwisanta sprzętu

Co musisz wiedzieć by wdrożyć eparagon od eparagony.pl?

Cały proces zajmuje zaledwie jeden dzień roboczy. Tylko tyle, by raz na zawsze pozbyć się papierowych paragonów ze swoich transakcji!

Skorzystaj z naszego LINKA i odbierz 30 dni bezpłatnego korzystania z eparagonów.

Wypełnij formularz i aktywuj e-paragony w swoim sklepie nawet w 24h!