Problemy i rozwiązania podczas aktualizacji ERP Optima

Dziś przychodzimy do Państwa ze zbiorem najczęstszych problemów związanych z aktualizacją Comarch ERP Optima 2021.5.1. W Naszym artykule zebraliśmy dla Państwa problemy i odpowiedzi z forum Comarchu. Zapraszamy do zapoznania się.

Słowem wstępu wymagania Comarch ERP Optima 2021.5.1

Dla oszczędności Państwa czasu przy aktualizacji czy też nowej instalacji należy upewnić się, że na wszystkich komputerach są spełnione wymagania do najnowszej wersji Comarch ERP Optimy.

Na początku należy:

  • Zweryfikować czy zainstalowany silnik Microsoft SQL Server jest w wersji: 2012, 2014, 2016, 2017 lub 2019. Gdyż poprzednie wersje nie są już wspierane (2008 R2 i starsze).
  • Sprawdzić, czy są zainstalowany najnowszy Service Pack dla posiadanej wersji Microsoft SQL Server.
  • Jeśli potrzebują Państwo więcej informacji na temat wymagań Comarch ERP Optima 2021.5.1 mogą się Państwo z nimi zapoznać pod tym linkiem.

Problem z FVAT w module faktury w Comarch ERP Optima 2021.5.1

Na początek zacznijmy od problemu z FVAT w module faktur po aktualizacji do 2021.5.1. Osoba, która napotkała problem straciła możliwość wystawiania FVAT. Podczas wybierania tej opcji Optima się zawieszała. Dodatkowo opisujący problem zwrócił uwagę na to, że po aktualizacji programu Comarch ERP Optima 2021.5.1 mocno zwolniła względem poprzednich wersji programu.

Rozwiązanie:

Problem opisany wyżej rozwiązał się po zaktualizowaniu Microsoft SQL Serwer 2016 do najnowszej wersji.

Problem przy próbie aktualizacji Optimy do wersji 2021.5.1.1618

Osoba, która napotkała problem skarży się na to, że na kilku stanowiskach czas aktualizacji do powyższej wersji dobija nawet godziny. Lecz nie to jest meritum zgłoszenia. Na jednym ze stanowisk po aktualizacji Optimy plik wykonywalny zniknął. Po ponownym uruchomieniu instalatora i próbach naprawy instalator zwrócił szereg błędów i usunął Comarch ERP Optima usunął z listy programów. Przy próbie re-instalacji całości Optimy wyskakuje błąd, że Optima jest już zainstalowana.

 

Rozwiązanie:

Żeby pozbyć się problemu z należy użyć przygotowanego przez Comarch deinstalatora.

Błąd aktualizacji Comarch ERP Optima z wersji 2021.4.1.1252 na wersję 2021.5.1.1618

Problem przy aktualizacji doprowadzi do tego, że część plików Optimy nadal jest w starej wersji przez co program nadal działa jako stara wersja, czyli 2021.4. Natomiast przy ponownej próbie aktualizacji aktualizator daje odpowiedź, że aktualizacja się już wykonała. Opcja naprawy wykonuje naprawę jedynie działających poprawnie plików więc w tym przypadku jest niestety bezużyteczna. Próby instalacji z pomocą msiexec i install shield zakończyły się niepowodzeniem.

 

Rozwiązanie:

Jednym z rozwiązań jest tryb awaryjny. Podczas trybu awaryjnego Optima instaluje się prawidłowo oraz wszystkie biblioteki rejestrują się prawidłowo. Jednakże podczas aktualizacji wyświetla się komunikat o braku możliwości sprawdzenia aktualizacji.

Drugą opcją jest:

  1. Skopiowanie katalogu Comarch ERP Optima z innej udanej instalacji
  2. Wklejenie go do katalogu C:\Program files
  3. Uruchomić rejestr.bat

Błąd kategorii po aktualizacji Optimy

Po zainstalowaniu Comarch ERP Optima w wersji 2021.5.1 przy księgowaniu faktur do rejestru. Przy wybieraniu kategorii np. zakup paliwa i zaznaczeniu odliczenia na TAK, rodzaj Paliwo i kolumna 13 to po wpisaniu do Optimy przypisuje się to jako TOWAR i zapisuje w kolumnie 10.

 

Rozwiązanie:

Przy tym problemie rozwiązaniem jest zaktualizowanie Microsoft SQL serwer.

Problem po aktualizacji Comarch ERP Optima 2021.5.1

Po aktualizacji do nowej wersji wystąpiły następujące problemy. Problem przy przenoszeniu faktur z modułu Faktury do rejestru VAT oraz problem z importem dokumentów.

Rozwiązanie:

Tak jak często już dziś poruszana sprawa aktualizacji Microsoft SQL serwera tym razem też jest pomocna. W szczególności do wersji 2012 należy zainstalować Service Pack 4. Znajdą go Państwo pod tym linkiem.

Dla wersji 2014 również należy zainstalować dodatek Service Pack 4. Znajdą go Państwo pod tym linkiem.

Problem z deklaracją JPK_V7 w Comarch ERP Optima 2021.5.1

Po aktualizacji przy próbie wygenerowania Deklaracji JPK_V7 pojawia się błąd, który uniemożliwia utworzenie obiektu.

 

Rozwiązanie:

Należy w taki przypadku wgrać aktualizację na serwer.

Problem z Comarch ERP Optima 2021.5.1 dotyczący danych kadrowych

Problem występuje przy konwersji bazy danych z wersji 2021.4 na wersję 2021.5.1. Przy tym problemie asysta nie pomaga.

Kod błędu ukazany na grafice powyżej.

Rozwiązanie:

Należy użyć skryptu z linku przed konwersją feralnej bazy danych.

Raporty prywatne po aktualizacji analiz BI nie otwierają się

Po aktualizacji do Comarch ERP Optima 2021.5.1.1618 i uruchomieniu Analiz BI konieczna była konwersja bazy danych. Konwersja przebiegła bez problemu natomiast nie można już otworzyć raportu standardowego i wzorcowego wtedy zgłaszany jest błąd. Nazwy komputera, serwera czy raportu nie pokrywają się z właściwymi. Usuniecie bazy i wykreowanie nowej nie pomaga.

Rozwiązanie:

Przy pojedynczych raportach należy kliknąć prawym a następnie wejść we właściwości. We właściwościach należy odznaczyć Definicję połączenia opcję Parametry zgodne z ogólną konfiguracją a następnie wybrać swój serwer i odpowiednią bazę.

Problem przy instalacji Comarch ERP Optima 2021.5.1 – Instalator

Przy kilku próbach instalacji instalator zatrzymuje się w nieskończoność w jednym miejscu i nie chce instalować dalej.

Rozwiązanie:

Jeżeli występuje powyższy problem należy otworzyć Menadżer zadań i sprawdzić czy nie jest uruchomiony proces związany z BI Optima, jeśli jest on uruchomiony należy go zatrzymać.

Błąd podczas konwersji bazy danych

Przy konwersji bazy danych pojawia się błąd z komunikatem: „The ALTER TABLE statement conflicted with the FOREIGN KEY constraint „FK_TNBTnkLink”. The conflict occurred in database CDN…..;, table „CDN.TypNieobecKartaPracy”, column 'TNK_TnkId’.” A konwersja zostaje przerwana.

Rozwiązanie:

Na danej bazie danych należy użyć skryptu z linku.

Pamięć systemowa z zasobów "default" nie wystarcza do wykonania zadania

Problem występuje przy próbie zapisania faktury po dodaniu pozycji lub przy operacjach kasowych.

Rozwiązanie:

Należy zainstalować poprawki do swojej wersji SQL Serwer. Najnowszą wersję serwera SQL znajdziesz TUTAJ.

To już wszystko co dla Państwa przygotowaliśmy. W razie problemów jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Comments for this post are closed.