Reinstalacja Comarch ERP XL

Reinstalacja Comarch ERP XL i rozwiązania problemów po reinstalacji

Comarch ERP XL to system klasy ERP (Enterprise Resource Planning), który pomaga w zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa, w tym m.in. magazynem, zamówieniami, finansami czy kadrami. Czasami jednak może się zdarzyć, że konieczna jest reinstalacja tego oprogramowania, na przykład w przypadku awarii lub konieczności zmiany sprzętu. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby proces reinstalacji przebiegł sprawnie, a po zainstalowaniu Comarch ERP XL nie pojawiły się żadne problemy. W tym artykule przedstawimy kilka porad i wskazówek, które pomogą Ci zainstalować system Comarch ERP XL oraz rozwiązać ewentualne problemy, które mogą się pojawić po reinstalacji.

Reinstalacja Comarch ERP XL na serwerze

Pamiętaj – Przy jednoczesnej instalacji XL-a i Optimy nie instaluj Crystal Reports dla Optimy!

 1. Sprawdź, czy SQL ma zainstalowane najnowsze aktualizacje. Jeśli nie ma, to zainstaluj je przed rozpoczęciem procesu reinstalacji Comarch ERP XL. Najnowsze aktualizacje zapewnią, że baza danych będzie działała sprawnie i bezpiecznie.
 2. Zainstaluj najnowszy Menadżer kluczy. Menadżer kluczy jest niezbędny do zarządzania kluczami licencyjnymi i pozwala na bezpieczne i skuteczne zarządzanie oprogramowaniem Comarch ERP XL.
 3. Przed rozpoczęciem procesu reinstalacji należy zrobić backup bazy danych. Backup jest ważny, ponieważ w przypadku awarii lub problemów podczas reinstalacji, możemy bezpiecznie przywrócić bazę danych do poprzedniego stanu.
 4. Odinstaluj starą wersję XLa, przed rozpoczęciem procesu reinstalacji. Odinstalowanie starej wersji pozwoli na czystą i sprawną instalację nowej wersji Comarch ERP XL.
 5. Uruchom instalację XLa jako administrator. Pamiętaj, aby zainstalować Comarch ERP XL w ścieżce C:\Comarch ERP XL [Wersja XL]. Instalacja jako administrator pozwoli na pełny dostęp do wszystkich funkcjonalności programu.
 6. Przed konwersją bazy danych, należy wyłączyć wszystkie dodatkowe triggery. Triggery mogą powodować problemy w procesie konwersji, dlatego ważne jest, aby je wyłączyć przed rozpoczęciem procesu konwersji.
 7. Uruchom menadżera baz jako administrator. Menadżer baz jest narzędziem, które pozwala na zarządzanie bazą danych. Uruchomienie menadżera jako administrator pozwoli na pełny dostęp do wszystkich funkcjonalności.
 8. Podepnij bazę, jeśli jej brakuje. Jeśli baza danych nie jest już podpięta, należy ją podłączyć przed rozpoczęciem procesu konwersji.
 9. Zrób konwersję. Konwersja to proces zmiany wersji bazy danych na nowszą wersję Comarch ERP XL. Proces ten może trwać różną ilość czasu w zależności od wielkości bazy danych.
 10. Po zakończeniu procesu konwersji, warto wykonać reindeksacje. Reindeksacja to proces optymalizacji bazy danych, który przyspiesza dostęp do informacji w bazie danych. Przed reindeksacją zaleca się zrobienie restartu SQL, ponieważ może to znacznie przyspieszyć proces reindeksacji.
 11. Po zakończeniu procesu reinstalacji i konwersji, należy upewnić się, że system działa poprawnie. Sprawdź, czy wszystkie funkcjonalności Comarch ERP XL działają poprawnie i czy baza danych jest poprawnie skonfigurowana.
 12. Jeśli występują jakieś problemy po reinstalacji, warto przejrzeć dziennik zdarzeń systemowych, aby znaleźć potencjalne problemy. Możliwe, że problemy wynikają z niekompatybilności nowszej wersji Comarch ERP XL z istniejącymi skryptami lub dodatkowymi aplikacjami.

Podsumowując, reinstalacja Comarch ERP XL może być skomplikowanym procesem, ale jeśli będziemy krok po kroku postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, będziesz mieć większe szanse na sukces. Pamiętaj, aby zawsze robić backup bazy danych przed rozpoczęciem procesu reinstalacji, aby w razie problemów można było bezpiecznie przywrócić bazę danych do poprzedniego stanu.

Reinstalacja Comarch ERP XL na stanowisku

 1. Przed rozpoczęciem procesu reinstalacji należy zrobić backup bazy danych. Backup jest ważny, ponieważ w przypadku awarii lub problemów podczas reinstalacji, możemy bezpiecznie przywrócić bazę danych do poprzedniego stanu.
 2. Odinstaluj starą wersję XLa, przed rozpoczęciem procesu reinstalacji. Odinstalowanie starej wersji pozwoli na czystą i sprawną instalację nowej wersji Comarch ERP XL.
 3. Uruchom instalację XLa jako administrator. Pamiętaj, aby zainstalować Comarch ERP XL w ścieżce C:\Comarch ERP XL [Wersja XL]. Instalacja jako administrator pozwoli na pełny dostęp do wszystkich funkcjonalności programu.
 4. Jeśli pojawiła się konieczność, warto zainstalować HotFix, czyli poprawki dla Comarch ERP XL. Poprawki te zawierają błędy znalezione po wydaniu danego produktu i mogą pomóc rozwiązać problemy, które pojawiły się po reinstalacji.
 5. W przypadku wystąpienia problemów, które nie zostały rozwiązane po instalacji HotFixu, warto spróbować podmienić biblioteki poprawione przez Comarch. Biblioteki te są odpowiedzialne za funkcje programu i ich niepoprawne działanie może powodować różne problemy w systemie.
 6. W celu poprawienia wpisów rejestru systemowego po reinstalacji, można wykonać skrypt bat. Aby to zrobić, należy uruchomić wiersz polecenia (CMD) jako administrator i wprowadzić odpowiednie komendy, aby przejść do katalogu Comarch ERP XL i uruchomić skrypt.
 7. Wykonaj restart komputera, na którym pracujesz.
 8. Po zalogowaniu do Comarch ERP XL, warto sprawdzić, czy wszystkie dokumenty są wyświetlane poprawnie. Może zdarzyć się, że po reinstalacji programu, niektóre dokumenty zostaną usunięte lub będą widoczne w inny sposób, co może być przyczyną problemów w pracy.
 9. Aby upewnić się, że drukarka działa poprawnie, warto wykonać wydruk formularza sprzedaży (FS) na wybranej drukarce. W przypadku braku wydruku, warto sprawdzić ustawienia drukarki i sterowników, a także dokładnie przejrzeć raporty dotyczące błędów w systemie, aby znaleźć ewentualne problemy.
 10. Po zakończeniu procesu reinstalacji i konwersji, należy upewnić się, że system działa poprawnie. Sprawdź, czy wszystkie funkcjonalności Comarch ERP XL działają poprawnie i czy baza danych jest poprawnie skonfigurowana.
 11. Jeśli występują jakieś problemy po reinstalacji, warto przejrzeć dziennik zdarzeń systemowych, aby znaleźć potencjalne problemy. Możliwe, że problemy wynikają z niekompatybilności nowszej wersji Comarch ERP XL z istniejącymi skryptami lub dodatkowymi aplikacjami.

Podsumowując, reinstalacja Comarch ERP XL może być skomplikowanym procesem, ale jeśli będziemy krok po kroku postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, będziesz mieć większe szanse na sukces. Pamiętaj, aby zawsze robić backup bazy danych przed rozpoczęciem procesu reinstalacji, aby w razie problemów można było bezpiecznie przywrócić bazę danych do poprzedniego stanu.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy?

Kolejną część artykułu – Rozwiązania problemów po reinstalacji ERP XL – znajdziesz tutaj!

Szukasz więcej technicznych wpisów? Jeśli tak zajrzyj tutaj!

Zapraszamy na darmową prezentację produktów Comarch. Skontaktuj się z nami!
Telefonicznie 12 260 44 50 lub mailowo.

Jeżeli są Państwo zainteresowani innymi ułatwieniami w prowadzeniu firmy.
Zapraszamy do naszego sklepu!