Wybór Infrastruktury dla Systemu ERP w Erze Nowoczesnego Biznesu

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na wdrożenie systemów ERP, które integrują różne procesy biznesowe. Jednak kluczowym wyborem, który przed nimi stoi, jest infrastruktura, na której ten system będzie działał. W tym artykule omówimy trzy główne opcje: własną infrastrukturę serwerową, serwer dzierżawiony oraz ERP w modelu SaaS.

Głowne infrastruktury dla Systemów ERP

Własna Infrastruktura Serwerowa

Własna infrastruktura serwerowa to tradycyjne podejście, gdzie przedsiębiorstwo inwestuje w zakup i utrzymanie własnych serwerów. Zaletą jest pełna kontrola nad sprzętem i oprogramowaniem, co może być istotne dla firm o szczególnych wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa danych. Jednak wymaga to również znacznych nakładów finansowych na zakup sprzętu, utrzymanie serwerowni oraz zatrudnienie personelu do zarządzania infrastrukturą.

ERP SaaS

Model ERP w chmurze, znany również jako Software as a Service (SaaS), staje się coraz popularniejszym wyborem. W tym przypadku firma korzysta z systemu ERP, który jest hostowany na zdalnych serwerach dostawcy usług. To rozwiązanie eliminuje konieczność zarządzania infrastrukturą i umożliwia dostęp do systemu z dowolnego miejsca, co jest szczególnie ważne w erze pracy zdalnej. Koszty są często modelowane na zasadzie abonamentu, co ułatwia planowanie budżetu

Serwer Dzierżawiony
 
Alternatywą dla posiadania własnej infrastruktury serwerowej jest wynajęcie serwera od dostawcy usług hostingowych. To elastyczne rozwiązanie, które pozwala dostosować zasoby do aktualnych potrzeb firmy. Zalety to mniejsze koszty początkowe, brak konieczności zarządzania fizycznym sprzętem, oraz szybka skalowalność. Jednak firma może być uzależniona od dostawcy usług i może napotkać na pewne ograniczenia związane z dostępnością zasobów.

Jesteś zainteresowany serwerem wirtualnym?

Bezpieczeństwo i Prywatność Danych

W kontekście bezpieczeństwa danych, posiadanie własnej infrastruktury serwerowej umożliwia firmie pełną kontrolę nad środowiskiem, co jest istotne, zwłaszcza przy bardziej rygorystycznych wymaganiach dotyczących ochrony informacji. Serwery dzierżawione również oferują wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż dostawcy skrupulatnie dbają o zabezpieczenia. W przypadku ERP SaaS, dostawcy z reguły zarządzają politykami bezpieczeństwa, jednak przedsiębiorstwo powinno przeprowadzić szczegółową ocenę i monitorować te zabezpieczenia. W naszym przypadku firma Elte-S, specjalizująca się w serwerach dzierżawionych, gwarantuje klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Aktualizacje i Wdrażanie 

Wdrożenie własnej infrastruktury serwerowej oraz zarządzanie dzierżawionym serwerem mogą być procesami czasochłonnymi, obejmującymi konfigurację systemu ERP. Zespół IT naszej firmy jest odpowiedzialny za wdrożenie, aktualizację i utrzymanie systemu ERP. Jednakże, decydując się na rozwiązanie w chmurze, takie jak ERP SaaS, korzystamy z usług dostawcy, który automatycznie zajmuje się aktualizacjami. To umożliwia nam szybkie dostosowanie się do zmieniających się potrzeb biznesowych oraz błyskawiczne wdrażanie nowych funkcji.

Skalowalność

Serwer dzierżawiony i ERP SaaS oferują elastyczność w zakresie skalowalności, co umożliwia firmie dostosowanie zasobów do zmieniających się potrzeb. W przypadku własnej infrastruktury serwerowej, firma musi przewidzieć potencjalny wzrost i zainwestować w dodatkowe zasoby, co może prowadzić do nadmiernych kosztów w przypadku niewłaściwej prognozy.

Wsparcie Techniczne

Każda opcja infrastruktury wiąże się z określonymi wymaganiami dotyczącymi obsługi i wsparcia technicznego. W przypadku własnej infrastruktury serwerowej może być konieczny zespół IT o pełnym zakresie umiejętności. Dostawcy serwerów dzierżawionych zazwyczaj oferują dedykowane formy wsparcia, podobnie jak w przypadku naszej firmy, gdzie posiadamy dedykowane formy wsparcia. W przypadku rozwiązania ERP SaaS, wsparcie techniczne zwykle jest uwzględnione w abonamencie, co ułatwia szybkie rozwiązanie ewentualnych problemów.

Podsumowanie

Wybór infrastruktury dla systemu ERP to strategiczna decyzja, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Własna infrastruktura serwerowa, serwer dzierżawiony oraz ERP SaaS mają swoje zalety i wady. Kluczowe jest zrozumienie specyfiki działalności firmy oraz analiza kosztów i korzyści związanych z każdym z tych rozwiązań. W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym elastyczność i skalowalność mogą stać się decydującymi czynnikami, co sprawia, że ERP SaaS zyskuje coraz większą popularność.

Elte-s, z powodzeniem wdraża Comarch ERP (nie tylko) dla branży eHandlu. Pomagamy naszym klientom osiągnąć wydajność, skalowalność oraz poprawić doświadczenie ich klientów. Kluczowym elementem udanego wdrożenia jest współpraca i zaangażowanie naszych ekspertów, jaki i zespołu klienta. Z naszym doświadczeniem i swoim zaangażowaniem możesz osiągnąć długoterminowe korzyści. Jesteś zainteresowany?

Zapraszamy na darmową prezentację produktów Comarch. Skontaktuj się z nami!
Telefonicznie 12 260 44 50 lub mailowo.

Jeżeli jesteś zainteresowany innymi ułatwieniami w prowadzeniu firmy.
Zapraszamy do naszego sklepu!