Przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF

W ostatnich doniesieniach z Ministerstwa Finansów Polski pojawiła się istotna zmiana dotycząca Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Zgodnie z pierwotnymi planami, system miał stać się obowiązkowy od 1 lipca 2024 r., jednak teraz ten termin został przesunięty z powodu zdiagnozowanych błędów uniemożliwiających wprowadzenie systemu w zakładanym czasie.

Minister Finansów, Andrzej Domański, ogłosił decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego, który ma wyeliminować istniejące problemy. Wyniki tego audytu będą stanowiły podstawę do ustalenia nowego terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. Oznacza to, że system nie wejdzie w życie w 2024 r.

Zmiana terminu wdrożenia została podjęta po uwzględnieniu opinii przedsiębiorców oraz analizie stanu gotowości projektu. Minister Finansów podkreśla, że jego odpowiedzialność nie ogranicza się tylko do dochodów budżetu, ale obejmuje także stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

W międzyczasie, aby dać przedsiębiorcom czas na dostosowanie się do nowych wymogów, Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 r. Obowiązek e-fakturowania, który miał wejść w życie 1 lipca 2024 r., został przesunięty, zwłaszcza dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT, które będą musiały się dostosować od 1 stycznia 2025 r.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Marcin Łoboda, dodaje, że KSeF powinien być odporny na błędy i problemy informatyczne, zapewniając przedsiębiorcom komfort prowadzenia działalności gospodarczej.

Aktualne kroki rządu wskazują na zainteresowanie sprawną i bezproblemową wdrożeniem KSeF, jednocześnie umożliwiając przedsiębiorcom dostosowanie się do nowych wymogów. W miarę postępu prac będziemy informować o istotnych aktualizacjach dotyczących KSeF oraz innych zmian w polskim systemie finansowym.

Elte-s, z powodzeniem wdraża Comarch ERP (nie tylko) dla branży eHandlu. Pomagamy naszym klientom osiągnąć wydajność, skalowalność oraz poprawić doświadczenie ich klientów. Kluczowym elementem udanego wdrożenia jest współpraca i zaangażowanie naszych ekspertów, jaki i zespołu klienta. Z naszym doświadczeniem i swoim zaangażowaniem możesz osiągnąć długoterminowe korzyści. Jesteś zainteresowany?

Zapraszamy na darmową prezentację produktów Comarch. Skontaktuj się z nami!
Telefonicznie 12 260 44 50 lub mailowo.

Jeżeli jesteś zainteresowany innymi ułatwieniami w prowadzeniu firmy.
Zapraszamy do naszego sklepu!