Comarch ERP Optima

Comarch ERP Optima w PTT Tech Support

Profesjonalny serwis samochodów i Comarch ERP Optima, czyli jak w praktyce wykorzystać metodę liczenia marży „w stu”. 

Kamień Śląski to urokliwe, niewielkie miasteczko na Opolszczyźnie. Wydaje się ciche i spokojne, ale tuż przy granicy zabudowań znajduje się pas startowy lotniska i wielki plac manewrowy. Plac ten przekształcono na tor testowy dla samochodów rajdowych. 

W pobliżu toru znajduje się nowoczesna hala warsztatu samochodowego. Wyspecjalizowany jest on w przygotowaniu i obsłudze samochodów biorących udział w rajdach. To właśnie firma PTT Tech Support, która zapewnia pełną obsługę pojazdów rajdowych. Hala posiada nowoczesne narzędzia spełniające wymagania współczesnego rynku tej branży. 

Jednym z kluczowych narzędzi jest Comarch ERP Optima. Wydaje się, że takie zastosowanie systemu nie pasuje do jego podstawowej funkcjonalności. Mimo to Optima sprawdza się również w tej branży.

 

Comarch ERP Optima w PTT Tech Support

Firma posiada wyspecjalizowany program zajmujący się planowaniem i realizacją napraw oraz działań serwisowych. Rejestruje on również czas pracy serwisantów i rozlicza ich z wykonanych zadań. 

Dedykowany program zintegrowano w pełni z ERP OPTIMA dzięki REST API DO ERP OPTIMA.

 

Comarch ERP Optima przejmuje realizację procesów logistycznych (moduł Handel) oraz kontrolę rozliczeń (moduł Kasa/Bank). 

Branża serwisów autoryzowanych rządzi się swoimi prawami. W związku z tym występują tu wyłącznie oryginalne części zamienne, a ich ceny detaliczne są ogólnie znane. Takimi cenami brutto posługują się dostawcy, udzielając jedynie rabatu swoim stałym odbiorcom. 

 

Przy tych warunkach handlowych niewątpliwie można wspomóc się gotowymi funkcjami Optimy. Przede wszystkim w konfiguracji  programu należy ustawić parametr „Procent marży obliczany metodą ‘w stu’”. Następnie naszym stałym dostawcom domyślnie ustawiamy parametr „dokument liczony od brutto”.  Na fakturze zakupu wprowadzamy towar w odpowiedniej ilości i cenie detalicznej. Następnie w kolumnie „Rabat” wprowadzamy udzielony nam upust. Ostatnim krokiem będzie właściwe ustalenie ceny sprzedaży na karcie towaru. Proces ten jest niezwykle prosty i intuicyjny. W cenie liczonej od brutto należy wpisać marżę dokładnie taką samą jak udzielony nam rabat. Efektem finalnym będzie natomiast cena detaliczna producenta. Jeśli zaś w przypadku przeliczania marży pojawią się groszowe różnice, zawsze można skorzystać z funkcji „Zaokrąglenie” lub „offset”. 

Comarch ERP Optima niewątpliwie sprawdza się także w bardzo nietypowych zastosowaniach, a możliwości jego użycia zależą jedynie od pomysłowości i inwencji zespołu wdrożeniowego.  

Wdrożenie zrealizowano w trybie hybrydowym. Składało się na nie przygotowanie bazy danych, migracje ze starego systemu czy też połączenie z zewnętrznymi aplikacjami. Wszystkie te procesy przeprowadzono w formie zdalnej. Szkolenia natomiast odbyły się stacjonarnie u klienta. 

Zapraszamy Państwa na darmową konsultację i wycenę wdrożenia systemu ERP. office@elte-s.com tel: 12 260 44 50

Ceny modułów i szybki zakup dostępny w naszym sklepie internetowym.
Więcej informacji na temat Comarch ERP Optima przeczytają Państwo również na naszej stronie internetowej.

Comments for this post are closed.