View Categories

FAQ

24 min read

Pytania odnośnie konfiguracji  

  1. System przejmuje domyślne działanie w ERP Optima jakie jest ustawione na operatorze wskazanym w konfiguracji integratora. W pierwszej kolejności proszę zweryfikować, jak działa wystawienie dokumentu z ręki w ERP optima i czy niepożądane działanie programu nie jest spowodowane konfiguracją ERP Optimy
  2. Jaka jest zalecana częstotliwość automatycznej synchronizacji? 
    Zalecana to 1 min. Przy takiej częstotliwości dane w Baselinker będą szybko aktualizowane. Tak krótka częstotliwość nie jest problemem, gdyż synchronizator wysyła i odbiera tylko różnicowe dane.  
  3. Czy można aktualizować tylko cenę zakupu lub cenę allegro?
    Nie można, aby aktualizowała się cena zakupu lub cena allegro. Musi być wybrana cena detaliczna.  
  4. Czy synchronizacja może być częstsza niż co 1 min 
    Tak, możemy skonfigurować częstszą aktualizację np. Co 10 sekund.  
  5. Z jakich licencji korzysta synchronizator? 
    Z licencji HA lub HAP i KB lub KBP 
    Przy wersji tylko sprzedaż usług KB lub KBP lub FA  
  6. Czy synchronizator potrzebuje dodatkowej licencji na ERP Optima? 
    Nie, może korzystać z licencji aktualnie pracującej osoby na danym stanowisku. Ważne Operator w aplikacji musi być identyczny jak pracujący na danym stanowisku w ERP Optima. 
    Zalecamy wydzielenie osobnych licencji pod synchronizator, najlepiej na osobnym
    kluczu.
  7. Co w przypadku braku licencji/brak licencji na ERP Optima?  
    Operacje dodające dane do ERP Optimy nie zostaną wykonane. Przy kolejnym uruchomieniu operacji zostanie podjęta próba ponownego dodania danych do ERP Optima i tak do skutku, aż będzie wolna licencja.  
  8. Jak skonfigurować serię na FS.
    W ERP Optima serie przenoszą się na dokumenty powiązane. W konfiguracji musi być zaznaczony parametr „Przenoś serie na dokumenty przekształcone”. Ważne w ERP Optima serie musza być skonfigurowane na RO i FS.
  9. Gdzie jest informacja odnośnie listu przewozowego.
    Na FS znajduje się dedykowane pole z informacja o numerze listu i jest ono pobierane z BaseLinkera, jeśli w momencie tworzenia dokumentu FS jest nadana przesyłka w BaseLinker.
  10. Problem z dokumentami sprzedaży w formacie PDF wgrywanymi do BaseLinkera. Wydruk z Optimy jest niepoprawny (Ucięta połowa dokumentu, Tylko ¼ wydruku itp.)
    Rozwiązanie: trzeba ustawić odpowiednio domyślną drukarkę na komputerze, na którym jest integrator. Drukarkę obsługującą wydruki A4.

  11. Nie dodaje ilości braków do atrybutu produktu.
    Należy sprawdzić, czy jest zaznaczona również opcja “Kontrola stanów mag pod RO”; 
  12. Lokalizacja towaru w magazynie Optima i Baselinker

    • w przypadku nowego magazynu Baselinker  można ustawić mapowanie wartości lokalizacji z magazynu Baselinker do magazynu Optima i odwrotnie. W tym przypadku należy ustawić w mapowaniu atrybutów towaru odpowiedni atrybut w Optima z atrybutem baselinker “Lokalizacja”. W przypadku wybrania funkcji Pobierz towary BL do Optima, zostaną pobrane towary z odpowiednią wartością w atrybucie z wartością lokalizacji na magazynie Baselinker.  Przykładowy format wartości to: bl_286,256/256;bl_294,257/257; gdzie:
      – bl_286 to wartość id magazynu baselinker 
      – 256/256 dowolna wartość użytkownika lokalizacji na magazynie
      – Wartość ‘,’ oddziela magazyn baselinker od wartości użytkownika, a “;” oddziela poszczególne magazyny baselinker.   

    W przypadku skorzystania z opcji Wyślij towary z Optima do Baselinker gdy chcemy dodać poprawnie lokalizacje produktu do magazynu baselinker należy skorzystać również z powyższego schematu.

  13. W opisie pojawia się niepełna treść błędu.
    Treść pełnego błędu można znaleźć w dziennych plikach LOG. W konfiguracji programu BaselinkerSync można zaznaczyć parametr “Dodaj błędy jako komentarz sprzedającego”. Pole komentarz sprzedającego mieści 510 znaków, a pole Uwagi tylko 200.
  14. Jak skonfigurować Synchronizator, aby tworzył od razu FS bez tworzenia RO w ERP Optima?
    Należy w konfiguracji zakładka BL do Optima zaznaczyć parametr: Stwórz dok. końcowy zamiast RO. Wtedy będzie tworzony dokument FS w ERP Optima. Jeśli nie chcemy wysyłać PDF z FS do BL należy ustawić parametr z sekcji Dodawanie faktur -> Nie wysyłaj PDF FS do BaseLinkera.
  15. Jak skonfigurować samą wysyłkę PDF FS 
    jeśli nie tworzymy RO tylko od razu FS w ERP Optima? (standardowo PDF z FS automatycznie jest wysyłany do BL) 
    Zakładka BL do Optima -> należy ustawić parametr z sekcji Dodawanie faktur -> Nie wysyłaj PDF FS do BaseLinkera.
    Kolejny krok: Ustawić: Status zamówień w BL po dodaniu faktury. Będzie to status zamówienia, do którego został poprawnie wgrany PDF FS/PA
    Następnie wskazać: Ścieżka do folderu z fakturami z Optimy.
    Na koniec trzeba zaznaczyć parametr: Wyślij FS/PA z zamówieniem o statusie i wybrać status z rozwijanej listy dokumenty w tym statusie będą miały generowane PDF FS/PA do BL.
  16. Zamówienie nie pobiera się do ERP Optimy.
    Trzeba zweryfikować, czy w konfiguracji jest wskazany odpowiedni status oraz czy zamówienie jest POTWIERDDZONE. Synchronizator nie pobiera zamówienie, które są niepotwierdzone.   
  17. Na dokumencie w walucie jest inna wartość na FS niż na RO.

    • Różnica w wartościach na dokumencie wynika ze sposobu wyliczania płatności. Parametr można ustawić w Konfiguracja/ Firma/ Handel/Parametry, gdzie w sekcji Płatność walutowa dokumentu można wybrać odpowiednią opcję:”  
    • może też zaznaczyć parametr pozwalaj na zmianę – wtedy sposób wyliczania płatności może ustalić bezpośrednio na dokumencie.  
    • jeśli zaznaczymy parametr od wartości PLN – wartość całego dokumentu jest przeliczana na walutę systemową PLN, a następnie ponownie wg kursu zadeklarowanego na dokumencie przeliczana na walutę,  
    • jeśli zaznaczymy parametr od wartości walutowej – wartość płatności jest zgodna z wartością dokumentu w walucie,  

    Powinna być zaznaczona opcja od wartości walutowej.
    Jeśli nadal będą występować różnice groszowe można ustawić parametr w konfiguracji synchronizatora 
    Zakładka “BL do Optima” -> Sekcja Dodawanie faktur -> “Narzuć wartości z RO gdy waluta nie jest PLN” ustawić na zaznaczone


  18. Jak skonfigurować obsługę 2 firm?

    • Mamy dwie firmy w Optima: Firma1 i Firma2. Z chwila zamówienia z Baselinker,  Firma1 realizuje zamówienie i kupuje towar od Firmy2.  
    • Firma1- obsługuje zamówienia z baselinker, generuje dokumenty handlowe jak faktury FS czy paragony PA dla klientów. Może trzymać stany magazynowe, ale nie musi. Firma1 wysyła zamówienia do Firmy2.  
    • Firma2 – obsługuje zamówienia z Firmy1, generuje dokumenty na nazwę kontrahenta w Firma1 lub na wskazanego kontrahenta w konfiguracji, generuje dokument rezerwacji odbiorcy RO lub faktury sprzedaży FS i dodatkowo może wysyłać powstałą fakturę sprzedaży do Firmy1 jako faktura zakupu FZ.   

    Ustanowienia połączeń między firmami baz danych:  

    • Konfiguracja – Ogólne – należy skonfigurować połączenie z Firma1 według instrukcji.  
    • Konfiguracja – Firma 2 – należy skonfigurować połączenie z Firma2 według instrukcji. Tu również należy kliknąć na (ważna kolejność): Sprawdź połączenie, Dostosuj tabele, Dodaj metody.  

    Konfiguracja obiegu dokumentów między firmami:  

    W pierwszej kolejności należy zdefiniować atrybut i jego wartość na podstawie którego dane zamówienia mają być pobierane do obsługi dwóch firm. W tym celu należy zdefiniować w programie Optima w Firma1 atrybut dla dokumentu: Ogólne -> Atrybuty -> Dokumentu. Dodajemy atrybut o nazwie np. “EXPORT_DO_FIRMY2”. Analogicznie dodajemy atrybut dokumentu dla Firma2 o nazwie np. “EXPORT_DO_FIRMY1” 

    Następnie powstały atrybut w Firma1 musimy zmapować z odpowiednim polem w zamówieniu Baselinker. W tym celu w konfiguratorze baselinker w zakładce Atrybuty -> Mapowanie atrybutów zamówienia, wybieramy atrybut optima “EXPORT_DO_FIRMY2” oraz atrybut baselinker “Pole dodatkowe 2” i dodajemy zgodnie z instrukcją.  

    Kolejne ustawienie dotyczy samego baselinkera. W Zamówienia -> Automatyczne akcje, należy ustawić taką akcje która do każdego zamówienia jakie ma być w obiegu dwóch firm przypisze do Pole dodatkowe 2 w zamówieniu określoną wartość np. “Wyślij”.  Od tej chwili każde zamówienie w optima ściągnięte z baselinker będzie miało atrybut: “EXPORT_DO_FIRMY2“ z wartością “Wyślij”.  

    W konfiguracji integratora Firma2-> Import/Export dokumentów między firmami wypełniamy:  

     Firma 1:   

    • Ustaw atrybut RO – wybieramy utworzony wcześniej w Optima “EXPORT_DO_FIRMY2”,  
    • Wartość atrybutu do wysłania – wpisujemy zdefiniowaną wcześniej wartość z automatycznej akcji baselinker dodającą wartość do pole dodatkowe 2: “Wyślij” 
    • Wartość atrybutu po wysłaniu – tu wpisujemy dowolną wartość która określi, że dane zamówienie zostało wyeksportowane do Firma2, np. “Wysłano”.  
    • Nip kontrahenta do exportu – tu możemy nadać nip kontrahenta jaki ma być przypisywany dla dokumentów wyeksportowanych z Firma1 do Firma2. W przypadku pustego pola wartości pobierane są z pieczątki firmy zdefiniowanej w konfiguracji w Optima. Bardzo ważne jest to, żeby w Firma2 w kartotece kontrahentów już istniał taki kontrahent z pieczątki firmy z Firma1 lub o takim nipie jaki nadamy ręcznie.   

    Firma 2:  

    • Magazyn dla dokumentów – tu należy wybrać magazyn, na który mają pobierać się zamówienia z Firma1.  
    • Ustaw atrybut RO/FS – wybieramy utworzony wcześniej w Optima “EXPORT_DO_FIRMY1”,  
    • Wartość atrybutu do wysłania – wpisujemy zdefiniowaną wcześniej wartość z automatycznej akcji baselinker dodającą wartość do pole dodatkowe 2: “Wyślij” 
    • Wartość atrybutu po wysłaniu – tu wpisujemy dowolną wartość, która określi, że dane zamówienie zostało wyeksportowane do Firma2, np. “Wysłano”.  
    • Nip kontrahenta do exportu – tu możemy nadać nip kontrahenta jaki ma być przypisywany dla dokumentów wyeksportowanych z Firma2 do Firma1. W przypadku pustego pola wartości pobierane są z pieczątki firmy zdefiniowanej w konfiguracji w Optima. Bardzo ważne jest to, żeby w Firma1 w kartotece kontrahentów już istniał taki kontrahent z pieczątki firmy z Firma2 lub o takim nipie jaki nadamy ręcznie.  
    • Marża dla produktów na RO/FS (%) – możemy zdefiniować procent marży jaki ma dodawać się na poszczególne pozycje w przypadku dokumentu wysłanego z Firma1 do Firma2.  

    Obieg dokumentów między firmami:  

    • Zaznaczamy opcje: “Export RO-> RO do firma2”; “Wystaw RO -> FS w firma2”; “Eksport FS->FZ do firma1”.  
    • Lub jak nie chcemy generować Ro w Firma2 tylko samo FS: “Eksport RO->FS do firma2”; “Eksport FS->FZ do firma1”;  

    WAŻNE  

    W przypadku przeprowadzenia testów należy upewnić się czy na zamówieniu w baselinker w Pole dodatkowe 2 widnieje wartość przez nas zdefiniowana, w naszym przypadku “Wyślij”. Następnie należy przejść standardowy proces pobierania zamówień i generowania dokumentów, czyli: Pobierz zamówienia z BL do Optimy, oraz Wyślij FS Z Optimy do BL. W przypadku powstania błędów takich jak brak towaru na magazynie, niezgodny kod towaru, brak wolnej licencji optima, itp., można ustawić w integratorze BL do Optima -> Błędne zamówienia -> przenoś błędne zamówienia do statusu baselinker. W przypadku takiego zamówienia z błędem należy sprawdzić w polu Uwagi baselinker jaki to błąd oraz ewentualnie w logach i poprawić go w Optima. Potem należy wykasować dodane dotąd dokumenty w obu firmach i przejść proces dodawania zamówień jeszcze raz.

  19. Jak wykonać wymianę produktów do zamówienia zrealizowanego?

    • System obsługi wymian produktów, opiera się na wystawieniu dokumentów PW przyjęcia wewnętrznego na magazyn Optima oraz wystawienia dokumentu RW, czyli rozchodu wewnętrznego z magazynu Optima.  

    W tym celu należy utworzyć w Baselinker nowe zamówienie, które będzie pełniło funkcje wymiany produktów do zamówienia jakie zostało zrealizowane już wcześniej w Baselinker. Zamówienie, do którego ma odbyć się wymiana musi być już zrealizowane w systemie Optima.  

    W pierwszej kolejności należy ustawić odpowiednio dwa statusy, które będą rozróżniać poszczególne zamówienia służące do wymian od pozostałych zamówień.  Ustalamy nowy status w baselinker jako np. “Wymiana” oraz “Wymiana zrealizowana”.  

    Ustawienia integrator:  

    – w integratorze na konfiguracji zaznaczamy opcje Konfiguracja ->BL do Optima->Wymiana towaru-> Utwórz RW/PW według statusu.   

    – Następnie wybieramy opcje z którego pola w zamówieniu- wymiany w baselinker, mają zostać wczytane dane zamówienia zrealizowanego. Wybieramy opcję “z pole dodatkowe 2”.  

    – następnie ustawiamy status zamówień z baselinker do wymiany na: “Wymiana” i status zamówień z baselinker po wymianie “Wymiana zrealizowana”.  

    Ustawienia Baselinker:  

    • Poszczególne produkty na zamówieniu do wymiany to produkty jakie klient oczekuje 
    • Dodatkowo w pole dodatkowe 2 musi zawsze znaleźć się numer zamówienia bazowego do którego ma być wykonany zwrot, przecinek, oraz kod produktu SKU – produktu zwracanego, czyli produktu z bazowego zamówienia. Np.
    •  
    • Zamówienie wymiany należy przenieść do utworzonego wcześniej statusu “Wymiana”.
      Obsługa funkcji następuje po wywołaniu przycisku “Wyślij FS z Optima do BL”.

      WAŻNE  

      Produkty wystawione do korekty muszą mieć zgodne kody SKU z kodami na dokumencie bazowym oraz muszą znajdować się w odpowiednim stanie magazynowym. Dokumenty bazowe muszą być zdjęte z bufora, czyli zatwierdzone. Można wystawić kilka korekt do tego samego dokumentu, pod warunkiem, że wcześniejsze korekty również będą zdjęte z bufora.  

  20. Co w przypadku jak WZ, RW, MM, FS i PA (pobranie) generują się tylko na część towaru.
    Jeśli chcemy wyłączyć generowanie dokumentów tylko na część towaru należy w konfiguracji odznaczyć parametr:
    „Konwersja RO/PF” do WZ, RW, MM, FS i PA (pobranie) – pobieraj ilość dostępną”
  21. Jak dodać wartość lokalizacji produktu z atrybutu Optima do zamówienia Baselinker?
    OPTIMA: 
    W przypadku braku takiego atrybutu, w systemie Optima -> Ogólne -> Atrybuty-> Towaru – ustalamy atrybut, który będzie odpowiadał za lokalizacje w magazynie (ni. Atrybut o nazwie “LOKALIZACJA”). Następnie dodajemy taki atrybut z odpowiednią wartością do konkretnych produktów w Optima. 
    Na karcie konkretnych produktów dodajemy w zakładce Atrybuty, atrybut, który wcześniej ustaliliśmy do lokalizacji, w naszym przypadku atrybut o nazwie “LOKALIZACJA” i wpisuje odpowiednią wartość.  

    INTEGRATOR: 
    W integratorze przechodzimy do zakładki Konfiguracja->Dodatkowe-> Dodaj wartość atrybutu do pola lokalizacja Baselinker, następnie wybieramy atrybut, z którego ma być odczytywana wartość (w naszym przypadku atrybut o nazwie “LOKALIZACJA”). Zapisujemy ustawienia. 
    Dany produkt w Optima musi mieć ustalony atrybut, który będzie odpowiadał za daną wartość lokalizacji. Ważne, aby produkty były wcześniej zmapowane funkcją “Łączenie towarów Optima<-> Baselinker” w integratorze.  

  22. Jak dodać wartości lokalizacji wszystkich produktów z Optima do Baselinker?  

    • Funkcja pozwala dodać lokalizacje produktów jakie są zdefiniowane w Optima w danym atrybucie lub w magazynie Baselinker w polu Lokalizacja na kartotece towaru.  W tym celu należy dodać, atrybut do integratora który będzie odpowiadał za wartość lokalizacji.   

    Sposób 1:  

     OPTIMA:  

    W przypadku braku takiego atrybutu, w systemie Optima -> Ogólne -> Atrybuty-> Towaru – ustalamy atrybut, który będzie odpowiadał za lokalizacje w magazynie (ni. Atrybut o nazwie “LOKALIZACJA”).  

    INTEGRATOR:  

    W integratorze należy ustawić w Konfiguracja ->Atrybuty -> Mapowanie atrybutów towaru i dodać odpowiedni atrybut z optima (w naszym przypadku atrybut o nazwie “LOKALIZACJA”) z atrybutem Baselinker “lokalizacja”. Należy dodać do mapowania i zapisać ustawienia.  

    Funkcja może zostać wywołana na dwa sposoby:  

    1. W przypadku gdy mamy już ustalone lokalizacje w Baselinker i nie posiadamy produktów w Optima to wybieramy funkcje “Pobierz towary z BL. do Optima”,  
    2. W przypadku gdy mamy już ustalone lokalizacje w Optima, a nie posiadamy jeszcze tych produktów w Baselinker to wybieramy funkcje “Wyślij towary z Optimy do BL”  

    W przypadku wybrania funkcji Pobierz towary BL do Optima, zostaną pobrane towary z odpowiednią wartością w atrybucie z wartością lokalizacji na magazynie Baselinker.  Przykładowy format wartości to: bl_286,256/256;bl_294,257/257; gdzie   

    • bl_286 to wartość magazynu baselinker   
    • 256/256 dowolna wartość użytkownika lokalizacji na magazynie  

    Wartość ‘,’ oddziela magazyn baselinker od wartości użytkownika, a “;” oddziela poszczególne magazyny baselinker.   

    W przypadku skorzystania z opcji Wyślij towary z Optima do Baselinker gdy chcemy dodać poprawnie lokalizacje produktu do magazynu baselinker należy skorzystać również z powyższego schematu.  

    Sposób 2:  

    OPTIMA:  

    W przypadku braku takiego atrybutu, w systemie Optima -> Ogólne -> Atrybuty-> Towaru – ustalamy atrybut, który będzie odpowiadał za lokalizacje w magazynie (ni. Atrybut o nazwie “LOKALIZACJA”). Następnie dodajemy taki atrybut z odpowiednią wartością do konkretnych produktów w Optima.  

    INTEGRATOR:  

    W Konfiguracja -> Towary_> Aktualizuj lokalizacje towarów Optima –Baselinker,  wybieramy wcześniej utworzony atrybut produktu w Optima oraz wybieramy odpowiedni magazyn baselinker do którego ma zostać zmapowaną wartość lokalizacji z atrybutu. Następnie klikamy dodaj.  

    W przypadku innego magazynu w baselinker, wartości lokalizacji produktu mogą być różne. W tym celu należy dodać kolejny atrybut w Optima odpowiedzialny za wartości lokalizacji w innym magazynie i przypisać go w mapowaniu do odpowiedniego magazynu w baselinker.  

    W tym sposobie wartość w atrybucie nie muszą posiadać przedrostka z id magazynu baselinker.  

  23. Jak automatycznie aktualizować stany produktów złożonych w przypadku ich braku?  

    • Jeżeli w zamówienie Baselinker znajduje się jakiś produkt złożony (produkt złożony przynajmniej z dwóch produktów prostych), to w przypadku pobrania takiego zamówienia z Baselinker, możemy automatycznie aktualizować stan takie produktu złożonego w przypadku jego braku w magazynie Optima. W takiej sytuacji powstaje dokument PWP (przyjęcia wewnętrzne produktów), który tworzy brakującą ilość produktu złożonego.  

    W integratorze w Konfiguracja ->BL do Optima->Kontrola stanów, zaznaczamy opcję “Kontrola stanów mag pod RO” oraz “Dodaj braki towarów złożonych do PWP”.  

  24. Ustawienie dodatkowego sposobu wysyłki w zależności od grupy towarowej.  

    • unkcja może być wykorzystywana w przypadku, gdy jedna z pozycji jest większym gabarytem niż pozostała część zamówienia i nie jest możliwa wysyłka standardowym przewoźnikiem. Można ustawić wtedy dodatkową grupę dla takich towarów w Optima.  
    • gdy potrzebujemy innego przewoźnika do wskazanego marketplace. W sytuacji, gdy dany marketplace obsługuje tylko konkretnego przewoźnika lub przesyłka jest realizowana poza granicami PL, można wskazać konkretnego przewoźnika, który zawsze będzie dodawany do zamówienia RO pochodzącego z danego źródła.  

    Należy aktywować funkcje w Konfiguracja ->Dodatkowe2->Dodatkowy sposób wysyłki i ustawić zgodnie z opisaną konfiguracją.  

  25. Jak wysłać produkt jako warianty produktów z optimy do Baselinker? Sposób z atrybutami 

    • Ustawienia Optima:  

    W systemie Optima mamy kilka produktów należących do jednego bazowego produktu np.   

    • farba do włosów LOREAL kolor jasny  
    • farba do włosów LOREAL kolor ciemny  
    • farba do włosów LOREAL kolor średni  

    Produktem bazowym jaki chcemy utworzyć w Baselinker jest farba do włosów LOREAL a poszczególne kolory to warianty tego produktu.  

    W tym celu na każdym produkcie ustawiamy taki sam atrybut o takiej samej wartości np. atrybut “Model” wartość “farba”.  

    Jeżeli potrzebujemy, żeby w nazwie wariantu pojawił się tylko kolor to dodajemy kolejny atrybut np: Atrybut „Kolor” a do wartości przypisujemy dany kolor.   

    Ustawienia Integrator:  

    W integratorze Konfiguracja -> Dodatkowe-> Dodanie wariantów produktu -> atrybut definiujący warianty produktu i wybieramy zdefiniowany wcześniej atrybut “Model”  

    Następnie dodatkowo, gdy potrzebujemy innej wartości w nazwie wariantu niż wynika to z ogólnej nazwy towary w Optima, wybieramy -> Dodatkowy atrybut dla nazwy wariantu, w naszym przypadku atrybut “Kolor”,  

    Zapisujemy konfiguracje.  

    Następnie w integratorze na panelu głównym klikamy na opcje “Wyślij towary z Optimy do BL”. Pierwszy towar z atrybutem model tworzy się jako bazowy w magazynie baselinker, natomiast warianty to również ten pierwszy towar wraz z pozostałymi które mają taką samą wartość atrybutu Model.  

  26. Dodatkowe sprawdzenie stanów w Firma2.  

    • W sytuacji, gdy mamy skonfigurowane dwie firmy w integratorze i firma1 nie ma wystarczającej ilości produktów przy ściąganiu zamówień, możliwe jest sprawdzanie i przesyłanie odpowiedniej ilości produktów z firmy2. W tym przypadku należy aktywować:  
    • Konfiguracja -> BL. do Optima -> Kontrola stanów -> Kontrola stanów pod RO,  
    • Konfiguracja -> BL. do Optima -> Kontrola stanów -> Dodaj ilość braków do atrybutu pozycji zamówienia,  
    • (Opcjonalnie)  Konfiguracja -> BL. do Optima ->Błędne zamówienia – > Przenoś błędne zamówienia do statusu i wskazujemy status z błędem dla RO,  
    • Konfiguracja -> Firma 2-> Wystaw WZ Firma2 PZ firma1  
    • Firma2-Nip kontrahenta do exportu – tu wpisujemy nip kontrahenta na jaki ma zostać wygenerowany dokument WZ,  
    • (dodatkowo) marża dla produktów RO/FS można wpisać marże w % dla produktów jakie będą na dokumentach WZ/PZ,  
    • Firma1 – Nip kontrahenta do exportu – tu wpisujemy nip kontrahenta na jaki ma zostać wygenerowany dokument PZ,  
    • (dodatkowo) dokument firma1 i firma 2 w buforze – dokumenty WZ i PZ znajdują się w buforze Optima w celu dalszej edycji.  

    Dostępna jest również funkcja Przekształć PZ-FZ i WZ-FS która pozwala wystawić zbiorczo dokument faktury zakupu FZ z powstałych PZ w Firma1 oraz faktury sprzedaży FS powstałej z WZ w firma2. Funkcja aktywuje się ręcznie pod przyciskiem “Generuj dokumenty”.  

  27. Jak można zmapować Cechy produktów Baselinker z określonymi atrybutami Optima przy dodawaniu produktów Baselinker Optima?  
    Najpierw należy utworzyć lub odnaleźć pola dodatkowe (cechy produktu) które znajdują się w magazynie Baselinker Produkty->Ustawienia->Pola dodatkowe. Należy ustawić globalnie takie cechy dla wszystkich produktów i wypełnić odpowiednimi wartościami na konkretnych produktach.  

    Widzimy, że na danym produkcie są wprowadzone parametry: rozmiar, kolor.  

    Takie same wartości należy wprowadzić do mapowania integratora, wpisując ręcznie parametry do “Baselinker atrybuty towaru” i zmapować je z odpowiednim atrybutem optima.

  28. Integratorze pojawia się komunikat. Wprowadź wartości. Problem wynika z braku połączenia z z ERP Optima (zerwanie połączenia z silnikiem SQL) lub problem ze sprawdzeniem licencji na ERP Optima (błąd połączenia z Menadżerem kluczy) 
    Rozwiązaniem jest naprawienie połączenia z bazą SQL lub serwerem klucza i restart programu Synchronizator BaseLinker   Rozwiązaniem jest naprawienie połączenia z bazą SQL lub serwerem klucza i restart programu Synchronizator BaseLinker   

    Błąd w ERP Optima

    Lub błąd:  

  29. Jak zaktualizować lokalizacje magazynu z optima do lokalizacji baselinker
    Konfiguracja -> Atrybuty -> mapowanie atrybutów towaru – należy zmapować odpowiednie atrybuty z wartością lokalizacji w Optima do wartości Lokalizacja w baselinker 

    Następnie w Konfiguracja -> Towary -> Aktualizuj lokalizacje towarów Optima –Baselinker należy zmapować odpowiedni atrybut z magazynem baselinker 

  30. Import WZ/PZ między firmami – obieg dokumentów przy kilku integratorach, aktualizacja stanów magazynowych. Jest możliwy obieg dokumentów między firmami ze względu na źródło zamówienia. 
     Najpierw należy ustawić tworzenie się odpowiednich dokumentów ze względu na źródło zamówienia Konfiguracja -> Dokumenty. Następnie wybieramy odpowiedni typ dokumentu jaki ma stworzyć się w Optima ze względu na źródło zamówienia. Ponadto musi być aktywna funkcja “Eksportuj dokumenty do pliku w folderze logi”. Gdy pobierze się pierwsze takie zamówienie to zostanie utworzony folder z nazwa konta ze źródła zamówienia baselinker, wraz z odpowiednim plikiem csv o nazwie id zamówienia baselinker.
    Wtedy główny integrator tworzy odpowiedni dokument np. WZ, który może zostać automatycznie wygenerowany do pliku csv, który następnie zostanie pobrany przez drugi integrator do firmy jako np. PZ, gdzie takie zamówienie może być dalej realizowane, standardowym procesem. Rozwiązanie jest na tyle elastyczne, że integratory mogą znajdować się w różnych lokalizacjach, serwerach, potrzebny jest tylko dostęp do wspólnego katalogu z tworzonym dokumentem w pliku csv.  


    Dodatkowo można wybrać, aby numer zamówienia przekazywany do pliku CSV (standardowo jest id główne zamówienia) był pobrany z pola dodatkowego baselinker.
    Kolejna konfiguracja to zakładka Konfiguracja -> Importy -> import z pliku CSV do dokumentu

    Należy zaznaczyć opcje “Import wszystkich plików z folderu” -> Zapisz -> przeładować konfiguracje, pozwoli to na wskazanie konkretnego folderu z plikami do pobrania w “Ścieżka folderu do pliku CSV”. Następnie należy ustawić rodzaj tworzonego dokumentu, wskazać odpowiedni magazyn na jakim ma tworzyć się dany dokument oraz zaznaczyć opcje “Usuwanie pliku po imporcie” co pozwoli na jednorazowe utworzenie dokumentów z CSV.
    Dodatkowo można ustawić narzucenie konkretnego kontrahenta na wszystkie importowane dokumenty, oraz wskazać status baselinker na jaki ma zmienić się zamówienie przekazane jako id w pliku CSV.  
    Dokumenty można zaciągnąć jednorazowo poprzez wywołanie funkcji “Importuj” lub ustawić proces automatycznego importu w Konfiguracja ->Automatyzacja-> Import dokumentu z CSV

      

  31. Narzucenie stawek VAT ze względu na pole dodatkowe w baselinker.
    istnieje możliwość narzucenia zdefiniowanych stawek VAT przez użytkownika na pozycje zamówienia oraz transport, ze względu na symbol/serie danego dokumentu jaki jest przypisany do pola dodatkowego zamówienia w baselinker.
    W Konfiguracja -> Seria i symbol -> Symbol FS/PA ze względu na pole dodatkowe Baselinker należy ustawić odpowiednie mapowanie symbolu dokumentu i serii ze względu na przychodzącą wartość pola dodatkowego z baselinker. Następnie przy dodaniu mapowania w Seria FS należy dodatkowo po średniku wpisać wartość liczbową podatku VAT. Wtedy w tabeli mapowania powinna pojawić się wprowadzona wartość podatku vat. Dodatkowo trzeba aktywować ligi w zakładce Kontrahenci -> Narzuć stawki Vat z mapowania serii dokumentu; 
    Wtedy dla wszystkich zamówień pochodzących z baselinker, gdzie została przekazana wartość w polu dodatkowym wskazana w mapowaniu, będzie narzucona stawka Vat na wszystkie pozycje zamówienia w Optima.  
  32. Dodanie do ERP Optimy towaru: “Wielokrokowa operacja wygenerowała błędy.
    Sprawdź wszystkie wartości stanu.” Np. kod ma wartość: “Czekolada&Mięta by Purite” Jest znak polski w kodzie ę, który jest niedozwolony. Trzeba w takiej sytuacji zmienić kod SKU w BaseLinekrze 

  33. Dodanie indywidualnych stawek Vat w zamówieniu ze względu na pole dodatkowe BL

    •  Istnieje możliwość nadania indywidualnych stawek Vat na zamówieniu RO ze względu na pole dodatkowe Baselinker. Opcja przydatna gdy mamy obsługę różnych krajów znajdujących się poza UE, niekorzystających z procedury OSS, lub nasz integrator obsługuje filie firmy znajdującą się w innym kraju niż Polska.   

    Ustawienia Baselinker:  

    Należy dodać automatyczną akcje przypisującą daną wartość do pola dodatkowego dla zamówień które mają mieć indywidualną obsługę VAT;  

    Ustawienia integratora :  

    W optima należy ustawić sobie odpowiednie symbole faktur z możliwością przypisania serii. Należy to zdefiniować w konfiguracji Optima.  

    W Konfiguracja -> Seria i Symbol -> Symbol FS/PA ze względu na pole dodatkowe Baselinker należy przypisać odpowiednią stawkę VAT w polu Seria FS po znaku “;”. Oprócz tego ustawić Pole dodatkowe w baselinker do którego będzie dodawać się odpowiednia wartość determinująca indywidualną obsługę VAT.  

     

    Oprócz tego zaznaczyć w Konfiguracja -> Kontrahenci -> Ustawienia ogólne ->Narzuć stawki Vat z mapowania serii dokumentu. 


  34. Tworzenie dokumentów MM dla braków przy tworzeniu RO (Przesunięcia wewnątrz magazynowe)

    • Istnieje możliwość powstania MM dla braków przy tworzeniu zamówienia jako RO w optima. W zakładce Konfiguracja-> Magazyny, trzeba mieć zmapowane magazyny które mają być sprawdzane pod względem dostępnej ilości dla MM (Mapowanie magazynów ilości). Przesunięcie MM następuje zawsze do magazynu głównego, wskazanego w konfiguracji dla dokumentów (Magazyn dla dokumentów).  

    Następnie trzeba mieć aktywną funkcje w Konfiguracja -> BL do Optima->Kontrola stanów -> Kontrola stanów mag pod RO, Stwórz MM na braki między magazynami

  35. Przy instalacji pojawia się komunikat o braku .net framework 4.8.0.
    Trzeba pobrać framework 4.8 z oficjalnej strony Microsoft. Instalacja wymaga restartu komputera / serwera 
    https://dotnet.microsoft.com/en-us/download/dotnet-framework/net48
  36. Jak wysłać cenę zakupu z ERP Optima do BaseLinkera:  

    1. Trzeba dodać w BL nową grupę cenową, który nazywa się np. „Cena zakupu”  
    2. Dodać mapowanie w programie:

  37. Operacja niemożliwa do wykonania. Nie udało się utworzyć obiektu silnika wydruków Crystal Reports 
    Przy próbie wydruku z ERP Optima pojawia się poniższy komunikat. Trzeba przeinstalować silnik wydruków CrystalReports. Jeśli ta operacja nie pomoże, należy skontaktować się ze swoim administratorem lub opiekunem Comarch.  

  38. Program sam wyłączą się lub zamyka przy próbie uruchomienia pobierania danych do ERP Optimy.   
    Przyczyną są niezgodna wersja programu z wersją ERP Optimy. System kontroluje wersje programu i ERP Optimy jeśli wersję są niezgodne pojawia się komunikat o niezgodności wersji. Istnieje możliwość z panelu admina wyłączenia kontroli wersji (niezalecane) wtedy może wystąp pij opisana powyżej sytuacja. Rozwiązaniem jest instalacja zgodnej wersji programu z wersją ERP optimy.
  39. Jak zdefiniować dedykowany klucz pod aplikację.  

    Ważne na stanowisku, na którym jest zainstalowany synchronizator powinien być odznaczony parametr: Ignoruj inne ustawienia systemu dotyczące serwera klucza.   

    Parametr powinien być zaznaczony TYLKO jeżeli w polu Numer klucza jest podany klucz dedykowany pod aplikację. 

  40. Jeśli podczas synchronizacji, czy to ręcznej poprzez kliknięcie „Pobierz zamówienia z BL do Optimy” lub „Wyślij FS z Optimy do BL”, natychmiast pojawia się komunikat „Zakończono” i dokumenty nie są przesyłane.  

    Należy sprawdzić, czy jest dostępna wolna licencja umożliwiająca poprawne działanie synchronizatora.  
    Błąd podczas zapisania PWP zam bl id: 71796935 Sprawdź poprawny kod firmy dla dokumentów wewnętrznych. Szczegóły: Rekord nieznaleziony Tabela=Kontrahenci. Warunek=Knt_Kod=”.  

  41. Dodanie jednostki zbiorczej (pomocniczej) na podstawie kodu ean  
    Istnieje możliwość przypisania jednostki pomocniczej (zbiorczej np. opak) jaka jest przypisana w karcie towaru -> jednostki pomocnicze. Funkcja pozwala na zamianę jednostki podstawowej (szt) na jednostkę (opak) po kodzie ean. Ważne żeby taki kod ean został wcześniej przypisany do produktu w baselinker. W poniższym przykładzie, jeżeli produkt w baselinker będzie miał kod ean 5900017304007 to zostanie przypisana jednostką opak na pozycji zamówienia RO. Trzeba w Opisie kodu EAN do opisu dodać wartość BaseLinker  

    W Konfiguracja -> BL do Optima -> trzeba zaznaczyć “Szukanie dodatkowo po tabeli EAN”

    W Konfiguracja -> dodatkowe2 -> uruchamiamy funkcje

    Następnie wybieramy odpowiednią procedurę dedykowaną w panelu Admin i klikamy na Zapisz. Potem wywołujemyNastępnie wybieramy odpowiednią procedurę dedykowaną w panelu Admin i klikamy na Zapisz. Potem wywołujemy
    Następnie należy zaktualizować produkty w baselinker o właściwy kod ean przypisany do jednostki pomocniczej. W tym celu ustawiamy w Konfiguracja -> towary 

    I robimy aktualizacje wszystkich produktów w baselinkerI robimy aktualizacje wszystkich produktów w baselinker

    Należy również zrobić aktualizacje ilości wszystkich produktów, ponieważ produkty z przypisaną jednostką zostaną odpowiednio przeliczone zgodnie z przeliczeniem jednostki na karcie towaru w Optima.
  42. Zwiększenie precyzji dodawania cen i rabatów na pozycje dokumentów w Optima. Rabat na pozycji zamówienia pobierany z Baselinker jest nieprawidłowy na dokumencie Optima.
    Pierwszą rzeczą jaką należy sprawdzić to czy jest aktywna funkcja Ceny z czterema miejscami po przecinku w konfiguracji optima. Konfiguracja -> Firma ->Handel -> 

    Jeżeli była nieaktywna należy ją zaznaczyć i zapisać konfiguracje. Następnie w magazynie zasobach, należy zaznaczyć wszystkie produkty i wybrać  

    W celu aktualizacji wszystkich cen na pozycjach produktów.  Ważne w Optima jest możliwe zaokrąglenie do max 4 miejsc 0,0001, jeżeli na pozycji zamówienia w baselinker występuje bardzo duża ilość produktów >1000 szt a rabat jest stosunkowo niewielki <5 zł to precyzja w optima może okazać się za mała i mimo tych ustawień na zamówieniu mogą występować różnice groszowe w sumie zamówienia.W celu aktualizacji wszystkich cen na pozycjach produktów.  Ważne w Optima jest możliwe zaokrąglenie do max 4 miejsc 0,0001, jeżeli na pozycji zamówienia w baselinker występuje bardzo duża ilość produktów >1000 szt a rabat jest stosunkowo niewielki <5 zł to precyzja w optima może okazać się za mała i mimo tych ustawień na zamówieniu mogą występować różnice groszowe w sumie zamówienia.
  43. Problem z wydrukiem końcowym FS/PA przy FPF do RO
    W sytuacji gdy integrator tworzy RO natomiast FPF WZ i FS zostały stworzone zewnętrznie np. WMS to przy aktywnej opcji Konfiguracja -> Optima do BL -> Szukanie dokumentów RO po pole dodatkowe 1 , może wgrywać się nieprawidłowo pdf faktura FPF do baselinker zamiast pdf faktura FS. W takiej sytuacji należy funkcje “szukanie dokumentów RO po pole dodatkowe 1” dezaktywować. Jeżeli był wykorzystywany proces wysyłania RO do baselinker to sprawdzić czy działa poprawnie.

Umów się na konsultacje

Jesteś zainteresowany rozwojem swojego biznesu? Wypełnij formularz – odezwiemy się do Ciebie i pokażemy, w jaki sposób możesz zoptymalizować procesy w swojej firmie